Budynek i nabrzeże dla pływających jednostek Straży Granicznej powstanie w sąsiedztwie Terminalu LNG w Świnoujściu. W ten sposób wciąż podnoszone jest bezpieczeństwo strategicznej infrastruktury.
W ramach kompleksowej ochrony obiektów infrastruktury krytycznej GAZ-SYSTEM rozbuduje także ochronę antydronową. Dziś odbyły się również ćwiczenia w zakresie przejmowania i unieszkodliwiania dronów.
Terminal LNG odpowiada za dostawy około 30% krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny, a już niedługo, po ukończeniu budowy trzeciego zbiornika aż 50% gazu dla Polski będzie przechodziło przez Terminal LNG w Świnoujściu. Dlatego gazoport musi być bardzo chroniony. Temu służyło spotkanie z minister Anną Łukaszewską – Trzeciakowską – pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przedstawicielami Gaz-Systemu i Straż Graniczna.
W lipcu br. Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz System S.A. podpisał porozumienie z Dowództwem Wojska Obrony Terytorialnej. Najważniejsze założenia dokumentu to: współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa, przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych.
– Współpraca #WOT i GAZSYSTEM ma charakter nie tylko szkoleniowy, ale również wymiar operacyjny, zapewniający niwelację zagrożeń dla strategicznej infrastruktury gazowej w Polsce. Zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej, w tym takich obiektów jak np. terminal LNG w Świnoujściu, jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa energetycznego państwa i budowania społecznej świadomości w tym zakresie – mówi Wojewoda Zbigniew Bogucki.
5 komentarzy
Tadeusz mówi:
sie 14, 2023
o godzinie 15:28
Tylko debile śmieją się z bezpieczeństwa ojczyzny.lecz po mamrocie na laweczce
różne mają myśli.
Anonim mówi:
sie 13, 2023
o godzinie 20:31
Oj tam jak specjaliści będą bardzo chcieli, to nie ma na to mocnych.
Marek mówi:
sie 13, 2023
o godzinie 19:33
Geniusze, zawsze muszą na nowo odkrywać amerykę. Jak załatwia się sprawę bezpieczeństwa terminali LNG można było sobie sprawdzić wcześniej, na przykład w porcie Ras Laffan w Katarze, skąd przypływa do nas dużo gazu. Posterunki straży granicznej z przystaniami dla szybkich łodzi są wybudowane główkach falochronów. Posterunki straży przemysłowej przy wjeździe do portu to prawdziwe fortece, hydrauliczne zaporyr przed bramą zatrzymają rozpędzonego tira, przed wjazdem na kilku równoległych stanowiskach można prześwietlić każdy samochód I kontener. U nas zamyka się drogę paraližując życie części mieszkańców Świnoujścia. Działania pozorne, jak zwykle, ale odhaczono : terminal zabezpieczony od strony lądu. Koń by się uśmiał.
Anonim mówi:
sie 14, 2023
o godzinie 19:34
Tylko na to trzeba mieć pieniądze, a w pis ledwo starcza na przewały towarzyszy partyjnych.
Anonim mówi:
sie 13, 2023
o godzinie 14:52
żeby tylko nie było tak jak kiedyś,że będą zatrzymywać jak popadnie bo to już było…