Dom Pomocy Społecznej, a może siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej? Jest kilka koncepcji na zagospodarowanie budynków zajmowanych do tej pory przez więźniów w Kamieniu Pomorskim oraz Buniewicach. W rozmowie z naszą redakcją Starosta nie zdradza jednak, kto otrzyma nieruchomości.

Z końcem miesiąca przejmujemy nieruchomości do naszych zasobów. Rozważam kilka pomysłów, ale póki co nie chce o nich głośno mówić. Mamy pierwszeństwo w dysponowaniu nim budynkami, ale jeśli nasze rozwiązania nie zostaną zaakceptowane przez Radę, to będziemy rozpatrywać wniosek Pani Janik na przekazanie jednego z obiektów stowarzyszeniu – mówi Józef Malec.

Jednym z zainteresowanych budynkiem aresztu w Kamieniu Pomorskim jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jolanta Janik chciałoby przejąć cały budynek, jednak na początek zaadoptowany zostałby parter, a po usunięciu barier architektonicznych i zainstalowaniu windy stowarzyszenie wykorzystałoby resztę obiektu.

Dostałam pismo od wojewody, że Starosta ma przekazać Stowarzyszeniu budynek na cele statutowe. Chciałabym przenieść Warsztaty Terapii Zajęciowej, bo u nas nie ma już miejsca – mówi Jolanta Janik.

W tle pojawił się pomysł utworzenia drugiego Domu Pomocy Społecznej.

To był pierwszy nasz pomysł. Myślałem o utworzeniu DPS w Buniewicach, jednak po przyjrzeniu się przekazywanej nam substancji, stwierdziłem że jest tam za mało miejsca. Stan tamtych obiektów jest bardzo zły, musielibyśmy tworzyć węzły sanitarne. Gdyby nawet zrobić na dwa pokoje na jeden węzeł sanitarny, to pomieścilibyśmy tam góra 30 pensjonariuszy. To po prostu się nie kalkuluje – dodaje Józef Malec.