W okolicach Kamienia Pomorskiego natrafiono na niezwykle interesujący zabytek numizmatyczny – denar Otto III (983-1002). Moneta została odkryta przez pana Damiana Tomczyka, członka Stowarzyszenia im. Św. Korduli podczas legalnych poszukiwań za pomocą wykrywacza metali.
Jest to denar krzyżowy typu OTTO – ADELAIDA z motywem kapliczki i krzyża. Moneta wyróżnia się spójnym programem ikonograficznym, który łączył symbolikę religijną z polityczną. Na awersie monety widnieje w centralnej części krzyż, co stanowi wyraz sakralnych fundamentów władzy cesarskiej, oraz podkreśla chrześcijański charakter rządów Otto III oraz jego ideę uniwersalistycznego cesarstwa, w którym władza świecka i duchowa współdziałały w harmonii.
Na ramionach krzyża umieszczono litery ODDO – stanowi skrót od imienia Otto i napisem w otoku DI GRA REX, co można rozwinąć jako Dei Gratia Rex ( z łac. Z Bożej Łaski Król), na rewersie znajduje się kapliczka, która mogła symbolizować Kościół, relikwiarze lub miejsca kultu, podkreślając jednocześnie bliskie powiązanie cesarza z chrześcijaństwem. W otoku napis ADELHEIT, odnoszący się do królowej Adelajdy, żony Ottona I i babci Ottona III.
– Monety z taką symboliką były wyrazem idei uniwersalizmu cesarskiego Otto III, który dążył do zjednoczenia chrześcijańskiego Zachodu pod swoim przewodnictwem. Inskrypcje na denarach Otto III pełniły funkcję propagandową, przypominając o władzy cesarza sprawowanej z Bożej łaski. Odkrycie przez pana Damiana Tomczyka stanowi kolejny dowód na rolę tego regionu jako miejsca wymiany kulturowej i gospodarczej. Monety z kapliczką i krzyżem to nie tylko środki płatnicze, ale również nośniki ideologii chrześcijańskiej władzy cesarskiej – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.
Kapliczka symbolizowała świętość, a krzyż – triumf chrześcijaństwa i uniwersalne wartości, które Otto III chciał zaszczepić na podległych mu terytoriach. Wczesnośredniowieczne denary krzyżowe, w tym słynne denary Otto III, są jednymi z najciekawszych zabytków numizmatycznych odkrywanych na ziemiach polskich. Denary Otto III, jednego z cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego cechowały się wysoką jakością srebra i precyzyjnym wykonaniem, co sprawiało, że były cenioną walutą w Europie Środkowo-Wschodniej. Denary Otto III były nie tylko środkiem płatniczym, ale również symbolem prestiżu i kontaktów dyplomatycznych m.in. Piastów z cesarstwem.
– Archeolodzy odnajdują je zarówno w grodziskach, jak Wolin, Poznań czy Gniezno, jak i w bardziej odległych miejscach, gdzie mogły być używane przez lokalną ludność. Denary Otto III nie były jednak jedynymi monetami tego typu odkrywanymi na terenie Polski. W skarbach numizmatycznych często pojawiają się także monety innych cesarzy niemieckich, a także denary anglosaskie, arabskie dirhamy czy denary czeskie. Inskrypcje, w połączeniu z ikonografią kapliczki i krzyża, czyniły te monety swoistymi „nośnikami ideologii” i propagandy politycznej, które krążyły w całej Europie – dodaje Kurka.
Denar ten przypomina o znaczeniu chrześcijaństwa jako fundamentu średniowiecznych struktur władzy. Moneta Ottona III z kapliczką i krzyżem stanowi cenny zabytek, który odzwierciedla zarówno kunszt wczesnośredniowiecznego mennictwa, jak i ideologię uniwersalistyczną, która kształtowała polityczną i duchową mapę Europy.
12 komentarzy
Anonim mówi:
sty 28, 2025
o godzinie 21:44
W dzisiejszym tygodniku NIE:
„Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim ogłosiło epokowe odkrycie: denar Ottona III sprzed 1000 lat, znaleziony przez poszukiwacza ze Stowarzyszenia im. św. Korduli. Muzeum tłumaczy ciemnemu ludowi symbolikę krzyża na monecie, podkreślając sakralne fundamenty władzy cesarskiej. Tymczasem podobnych „sensacji” denarowych z czasów Ottona naliczyliśmy 15 na Allegro, w cenach od 5 do 200zł. Święta Kordulo, módl się za tych kamieńskich muzealników!”
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 6:25
No i dobra. Tylko że ten popierany przez tutejszych rudy z bożej łaski zrujnuje kraj i czmychnie niebawem z Polski pod skrzydła germańskich mocodawców. Tego nie trzeba przewidywać wykrywaczem.
Anonim mówi:
sty 17, 2025
o godzinie 7:02
Chcieliście to macie
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 19:20
Dobrze, że poszukiwacze z Korduli to mili i tolerancyjni ludzie 😃
Archeo mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 14:43
Tylko nie oddawaj do muzeum, bo przypadnie na kolejne wieki !!
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 10:53
Brawo dla Pana Damiana
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 11:17
Kogo?
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 13:00
Dla twojej starej
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 15:00
to ona też jest w stowarzyszeniu?
Anonim mówi:
sty 16, 2025
o godzinie 17:00
Taa, orają nią pole
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 20:02
Tylko Grzegorz dokonuje takich cudów!
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 18:23
Fajny film nie lubię poniedziałku jak to było ..wodna?
Anonim mówi:
sty 15, 2025
o godzinie 18:15
Kolejny sukces, brawo Grzegorzu!