Dziennikarze Business Insider Polska postanowili sprawdzić i wykorzystać dane dostarczone przez Główny Urząd Statystyczne i zebrane w portalu „Polska w liczbach” pod kątem liczby przestępstw z podziałem na kategorie. W niechlubnym zestawieniu powiat kamieński znalazł się w czołówce w kategorii przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu na 1000 mieszkańców.

Jak wynika z zebranych przez GUS danych w 2021 roku w powiecie kamieńskim stwierdzono 1 383 przestępstw. Oznacza to, że na każdych 1000 mieszkańców odnotowano 29,75 przestępstw. Jest to wartość znacznie większa od wartości dla województwa zachodniopomorskiego oraz znacznie większa od średniej dla całej Polski. Wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw dla wszystkich przestępstw ogółem w powiecie kamieńskim wynosi 77,20% i jest nieznacznie większy od wskaźnika wykrywalności dla województwa zachodniopomorskiego oraz większy od wskaźnika dla całej Polski.

W przeliczeniu na 1000 mieszkańców powiatu kamieńskiego najwięcej stwierdzono przestępstw o charakterze kryminalnym – 17,74 (wykrywalność 64%) oraz przeciwko mieniu – 8,71 (wykrywalność 36%). W dalszej kolejności odnotowano przestępstwa o charakterze gospodarczym – 6,84 (94%), drogowe – 3,87 (99%) oraz przeciwko życiu i zdrowiu – 0,82 (82%). I to właśnie ta pozycja obejmująca zabójstwa, bójki i gwałty, to w niechlubnej czołówce na 1 tys. mieszkańców uplasowały się z liczbą 0,9 trzy miasta powiatu gryfickiego: Gryfice, Płoty, Trzebiatów. Wyprzedziły je Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Wolin, Międzychód czy Sieraków, które zajęły drugie miejsce w Polsce.

Dane dostarczył portal Polska w Liczbach*