Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Właściciele pojazdów mechanicznych będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Druga w tym roku podwyżka składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) od 1 lica stanie się faktem. Dla zapominalskich będą surowe kary.

Obowiązek wykupienia OC ciąży na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego w Polsce. Warto wykupić OC i warto się z tym nie spóźnić. W razie wypadku, gdy sprawca ma ubezpieczenie, jest chroniony podobnie jak poszkodowani. W związku z tym naprawdę nie warto ryzykować i jeździć bez OC. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego nie powinniśmy spóźnić się nawet jednego dnia i zawsze regularnie przedłużać ubezpieczenie.

To kary za brak OC. A te już są bardzo wysokie. Od 1 lipca wzrosną jeszcze bardziej, ponieważ są ściśle powiązane z płacą minimalną. Jednorazowo maksymalna kara za brak OC będzie wynosić nawet 12 900 zł. Reguluje to bardzo jasno art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązujących. Dla samochodów osobowych to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia (od 1 lipca 8600 zł). Dla ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów to trzykrotność najniższej krajowej (12 900 zł).

W sytuacji, gdy zapomnimy przedłużyć ubezpieczenie do trzech dni, karą będzie równowartość 20% naliczana w zależności od rodzaju pojazdu (osobowy 1720 zł, ciężarowy 2580 zł). Za spóźnienie od 4 dni do dwóch tygodni zapłacimy już 50% kary (osobowy 4300 zł, ciężarowy 6450 zł). Powyżej 14 dni brak ubezpieczenia jest premiowany karą w wysokości 100% według taryfikatora.