Trybunał Konstytucyjny w czwartek uznał, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są w określonym zakresie niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie jest konsekwencją wniosku premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego w marcu do TK. Lider PO Donald Tusk zachęca do udziału w demonstracji na rzecz obecności Polski w UE, która ma się odbyć w niedzielę o 18. 

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

„Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać” – napisał Donald Tusk na Twitterze.