V Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku,  to cykliczne wydarzenie skupiające Seniorów z 17 Uniwersytetów  Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego. 7- dniowy program spotkania realizowało – 269 osób z UTW Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Szczecina, Koszalina, Białogardu, Barlinka, Nowogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bobolic, Polic, Bornego  Sulinowa, Szczecinka, Złocieńca i Miedzichowa. Choć seniorzy zakwaterowani byli w trzech Ośrodkach: Złota Rybka, Astoria i Familijni to głównym miejscem dostosowanym do potrzeb realizacji projektu był OW „Familijni”.

W ofercie nie zabrakło spotkań z ciekawymi ludźmi np. udział w  wykładach i warsztatach m.in. teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Szczecinie –Wiesława Łągiewki. Uczestnicy poznali  sposoby interpretacji tekstu i emocji, odbyło się wiele ćwiczeń z zakresu oddechu, dykcji, wymowy, wraz z zasadami ruchu scenicznego i   pracą reżysera. Po takiej dawce wiedzy „ aktorzy”, zaprezentowali grę aktorską, interpretując wiersz „Na straganie” –J. Brzechwy. Odbył się także uroczy  wieczór z OB.WIESIEM- RECITAL, podczas którego Pan Wiesław zaprosił seniorów do wspólnej zabawy, na koniec zapowiedział iż w przyszłym roku wspólnie stworzymy  teledysk 60 – latki to my….  

 Po raz kolejny odbył się plener  malarski pt. „Portret natury” – z udziałem artysty malarza  Jana Michała Szewczyka ze Szczecina, udział wzięło 38 – seniorów z 14 – UTW z Regionu, powstała kolekcja 38 prac malowanych  akrylem na płótnie, w formacie 50×70, którą zaprezentowaliśmy na zakończenie pleneru w OŚ Familijni w Dziwnówku dla uczestników LSZS i kuracjuszy. Wzorem lat ubiegłych od września br. do czerwca 2020 r.  wystawa będzie wędrowała i odwiedzi instytucje kultury, urzędy i siedziby UTW w Województwie Zachodniopomorskim. Na bazie powstałych prac malarskich, opisów, refleksji, wierszy i fotografii zostanie wydrukowany pamiątkowy kalendarz  na 2020 rok. 

Warsztaty  pt. „Taneczne zmagania z elementami  choreoterapii”, tańce dla grupy: taniec belgijski, zorba, latynoamerykańskie, towarzyskie,  warsztaty poprowadziła Magdalena – Zynda – Lis z Barlinka, dyplomowany pedagog tańca a także koordynator wolontariatu dla osób starszych. Głównym celem była integracja, relaks, zwiększenie świadomości własnego ciała, poprawa nastroju, pobudzanie wrażliwości na taniec i estetykę ruchu a także wyzwalanie naturalnej radości i spontaniczności. Mogliśmy także  obserwować warsztaty taneczne grupy artystycznej z Barlinka ich piękne stroje i ciekawe układy taneczne pod kierunkiem Pani Magdy. 

Z dużym zainteresowaniem spotkał się warsztat malowania na tekstyliach pt. „ Śladami natury” pod kierunkiem    – Dominiki Odrowąż, absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Ciekawym działaniem było znalezienie formy graficznej jako  identyfikacja miejsce wydarzenia. Pani Dominika zaproponowała dwa sposoby ozdabiania ekologicznej torebki poprzez odbijanie liści a także   przygotowanych wzorów kwiatowych, a niektórzy korzystając z okazji wykonali druk na własnych koszulkach. Kreatywność w ozdabianiu, swoboda działania  stwarzała okazję do wyżycia się w formie malarskiej i graficznej w stemplowaniu znaku i komponowaniu powierzchni.  

Dodatkowo program wzbogaciła Elżbieta Śliwińska z UTW w Wałczu   interesującym spotkaniem pt. „Kąpiel w dźwiękach” gongów i mis dźwiękowych jako  forma relaksacji. Biorąc udział w takiej „kąpieli” wchodziliśmy w stan rezonansu z dźwiękiem  w stan głębokiego relaksu. Dźwięk ten jest odczuwalny przez nasz narząd słuchu, ale również przez nasze mięśnie, stawy i narządy wewnętrzne.  Celem takiego relaksu jest zatrzymanie się w miejscu, wyciszenie emocji, pobudzenie sił witalnych i kreatywności. Tu mogliśmy się przekonać i doświadczyć, że fale dźwiękowe poprawiają naszą kondycję psychiczną i wpływają relaksacyjnie na układ nerwowy. Instrumenty, które wykorzystała Pani Elżbieta, to gong Tam-Tam, misy terapeutyczne ACAMA, misy dźwiękowe, misy kryształowe, kamertony, dzwonki koshi i inne. 

W ramach programu uczestnicy mieli okazję poznać współczesne  gry planszowe. Gry prezentował Łukasz Stanczewski, pasjonat i kolekcjoner gier,  który na zaproszenie Klubu Seniora Hajka z Białogardu, przybył do Letniej Szkoły Seniora i  przedstawił przykłady gier stolikowych jako ćwiczenia na spostrzegawczość, refleks, koncentrację, oraz  wyobraźnię. 

Wymienialiśmy  doświadczenia, poznaliśmy  dobre praktyki poprzez: bogate  stoiska rękodzieła zaprezentowane przez  uczestniczki z UTW z Nowogardu, Barlinka, Pyrzyc, Bobolic, Gryfina, Szczecina, Szczecinka  i Golczewa. Najstarsza uczestniczka ( 92 lat) z Golczewa zaprezentowała miniaturowe wytwory  na szydełku, a także opowiadała o swoich życiowych pasjach. 

Gościnnie wystąpiły:  grupa kabaretowa 60 + „Senior –i-ta ta- ta- ta –M byli z UTW Pyrzyce i teatralna z Przybiernowa w  scence z przedstawienia satyrycznego pt. „Co o sobie wiemy….” Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne  działania i wywiady, zostały zarejestrowane przez  redakcję TVP 3. Emisja nagrania w dniu 21.09. 2019 o godzinie 11.15 w  programie – „Klub Srebrnego Włosa”. 

Warsztaty malowania kamieni na pamiątkę poprowadziły Maria Sadłocha i Marianna Michalak z UTW w Golczewie, zorganizowały wystawę własnej twórczości, przedstawiając  z malowanych kamieni różnorodne kompozycje oraz ciekawe formy dekoracyjne wykonane z cementu.

 Podczas pobytu seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni” – uczestnicząc w zajęciach: plastycznych,  zumba, aqua aerobic, jacuzzi,w gimnastyce na plaży, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia, warsztatach bębniarskich . 

Każdy dzień kończył się „podwieczorkiem przy mikrofonie” przy muzyce na żywo, z dancingiem  z elementami karaoke, bawiliśmy się przy akompaniamencie Pana Zbigniewa Michałowskiego na kontrabasie i akordeonie z UTW w Szczecinku.. Odbyło się także spotkanie  z Andrzejem Marciniewskim – autorem tomiku wierszy pt. „A na plaży miłość czeka” z UTW w Koszalinie.

 To był czas   dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem  znajomych z ubiegłych lat – uczestników Letniej Szkoły Seniora, spojrzeniem na siebie jako osobę wartościową, twórczą, ważną, mającą coś ciekawego do zaproponowania.  Po takich doświadczeniach z dobrymi emocjami i pomysłami zaplanowaliśmy kolejną edycję „VI Letnią Szkołę Seniora w Dziwnówku”, włączając inne Uniwersytety, nie tylko z Regionu ale i z Kraju. Jesteśmy umówieni z naszymi przyjaciółmi Seniorami za rok,  w dniach 23.08 – 31.08. 2020r. Podejmowanie działań  w ramach promocji dobrych praktyk oraz budowania sieci wzajemnego wsparcia  mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu „ Uniwersytecki Klub Seniora w Kawiarence atrakcji”  z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za miłą atmosferę  Seniorom z Uniwersytetów III Wieku za współtworzenie, wzbogacanie, wsparcie i pomoc przy organizacji wspólnego programu, Managerom OŚ „ Familijni” – Państwu Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka za okazaną życzliwość i zaangażowanie. 

Kłaniam się nisko i  do zobaczenia za rok!!! – Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”.                                           

Opracowanie i foto – J. Kołodzińska