Smuga zanieczyszczeń związanych z eksplozją i pożarem na terenie należącego do firmy Bayer parku chemicznego w niemieckim Leverkusen dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godz. 7-9.

Do poważnego wybuchu doszło we wtorek ok. godz. 10 na terenie należącego do koncernu chemiczno-farmaceutycznego Bayer parku przemysłowego Chempark w Leverkusen, w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Federalny Urząd ds. Ochrony Ludności i Katastrof zakwalifikował zdarzenie jako „ekstremalnie groźne”.

Jak podała stacja Deutsche Welle, do wybuchu doszło w pobliżu spalarni śmieci. Prawdopodobnie zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem. Zginęła co najmniej jedna osoba, a ponad 30 zostało rannych, w tym cztery ciężko. Cztery osoby uznaje się za zaginione. Warunki atmosferyczne i kierunek wiatru powodują, że chmura dymu wywołanego eksplozją i pożarem w Leverkusen przemieszcza się na wschód.

Z najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca rano (w godz. 7–9). IMGW-PIB przewiduje, że do tego czasu koncentracja szkodliwych substancji powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również wypłukaniu przez opady deszczu.