Po raz kolejny ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze. Przestępcy dzwonią i podają się za członka rodziny w kłopotach lub za policjanta, który chce go chronić przed „aresztowaniem”. W tym tygodniu na terenie Szczecina odnotowano kolejne przypadki oszustw wobec seniorów. Niestety w jednym z przypadków 85 – letni mężczyzna oddał przestępcom blisko 21.000 złotych przekonany, że pieniądze pomogą jego wnuczkowi, który miał wypadek.

Schemat działania sprawców jest bardzo podobny. Dzwoniący oszust poleca oddać pieniądze „policjantowi” lub „kurierowi”, który się po nie zgłosi. Perfidni przestępcy wybierają swoje ofiary wśród osób starszych, które tracą w ten sposób oszczędności całego życia. Połączenie jest zazwyczaj przez telefon stacjonarny.

W tym tygodniu ponownie odnotowaliśmy zgłoszenia od seniorów, do których zadzwonili oszuści. Przestępcy w swoich legendach podają się za „wnuczka”, „policjanta” lub „członka rodziny”. Ich celem są oszczędności osób starszych, które pod przykrywką różnych historii próbują pozyskać. Bardzo często dzięki świadomości seniorów, oszuści sami kończą rozmowę telefoniczną, nie osiągając zamierzonego celu. Niestety w jednym z przypadków senior przekazał oszustom swoje pieniądze.

W środę (9 października) 85 – letni mieszkaniec Śródmieścia odebrał telefon około godziny 12.00. Dzwoniący mężczyzna podał się za policjanta ze Szwajcarii i poinformował, że jego wnuczek miał wypadek, jest zatrzymany i trzeba wpłacić 70 tys. franków, aby zwolnić go z aresztu. W związku z tym, że prawdziwy wnuk seniora mieszka w Szwajcarii, 85 – latek uwierzył w przekazaną przez oszusta historię. Zatroskany dziadek powiedział, że posiada jedynie pieniądze w kwocie blisko 21 tys. złotych. W trakcie dalszej rozmowy oszust poinstruował seniora w jaki sposób ma zapakować gotówkę, po którą niebawem przyjdzie „kurier”. Przestępca w tym czasie cały czas był na linii telefonicznej i rozmawiał z seniorem, zabraniając mu rozmowy z rzekomym „kurierem”. Po chwili do mieszkania mężczyzny przyszedł oszust, któremu 85 – latek przekazał pieniądze, a rozmowa telefoniczna została zakończona.

SENIORZE!

Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo, nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.

Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

KPP w Kamieniu Pomorskim