​Sejm z poparciem nowej parlamentarnej większości przyjął pierwszą ustawę o przywróceniu refundacji in vitro. Zgodnie z obywatelskim projektem ta metoda leczenia niepłodności co roku ma być finansowana z budżetu państwa kwotą co najmniej pół miliarda złotych.

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. Poza opozycją projekt przywrócenie refundacji in vitro poparło 23 posłanek i posłów PiS. Wśród tych osób był także premier Mateusz Morawiecki, choć to pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w 2015 roku odebrał finansowanie tej metody z budżetu państwa.

– Ja akurat osobiście zawsze za tym optowałem. Znam wiele par, które też z tej procedury korzystają – tak swoją dzisiejszą decyzję uzasadniał obecny szef rządu.

Projekt obywatelski w tej sprawie został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację programu – to nie mniej, niż 500 mln zł.