Niszczą powojenne niewybuchy i niewypały, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, współpracują z okrętami oraz zabezpieczają siły flotylli pod względem inżynieryjnym – to tylko część zadań jakie na co dzień realizują żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Dziwnowa. Jednostka wojskowa świętuje swoje 80-lecie!
– Odwaga to nie brak strachu, lecz umiejętność jego przezwyciężenia. Niedoświadczeni i najbardziej doświadczeni są zawsze najspokojniejsi – jedni w stanie szoku, drudzy świadomi znaczenia zachowania powagi – czytamy w komunikacie Marynarki Wojennej. Mowa o saperach z 8 Batalionu Saperów MW z Dziwnowa, którzy obchodził 80 rocznicę utworzenia swojej jednostki.
Batalion powstał w 1943 roku w Sielcach nad Oką. Jego tradycje związane są z walkami o przyczółki na Wiśle, z działaniami zbrojnymi na Wale Pomorskim i nad Hawelą. Wsławił się wybitnym udziałem w walkach o Kołobrzeg i z tej właśnie okazji w marcu 1945 roku otrzymał miano „Kołobrzeski”. Do zadań batalionu w okresie wojny należało zabezpieczanie marszu oddziałów bojowych, rozminowywanie i oczyszczanie drogi przemarszu oraz rejonów postoju i koncentracji, a także wykonywanie przejść w polach minowych własnych i nieprzyjaciela. Ponadto jego żołnierze brali udział w forsowaniu Wisły, Odry, Haweli i licznych kanałów, zajmowali się też budową promów i mostów.
Po zakończeniu działań wojennych, w latach 1945-1946, żołnierze batalionu rozminowywali teren Pomorza Gdańskiego (Wejherowo, Gdynia) oraz Dolnego Śląska (Brzeg). W lipcu 1946 roku rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego jednostka, jako 52. Morski Batalion Saperów, została wcielona do Marynarki Wojennej z miejscem stacjonowania w Wejherowie. W latach 50-tych batalion prowadził dalsze rozminowanie, odbudowywał porty Trójmiasta oraz brał udział w rozbudowie fortyfikacyjnej polskiego wybrzeża. W lipcu 1957 roku jednostka została przebazowana do Dziwnowa, a w 1977 roku jednostka została podporządkowana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Saperzy na przestrzeni lat niejednokrotnie wspierali ludność cywilną, czym zaskarbili sobie ogromny szacunek mieszkańców powiatu. Stawiali molo na Zalewie Kamieńskim, brali udział w odbudowie ratusza w Kamieniu Pomorskim i budowie szkół w Kołczewie i Dziwnowie. Batalion uczestniczył też w akcjach przeciwlodowych i przeciwpowodziowych, poprzez rozbijanie zatorów lodowych blokujących porty. Dużym wyróżnieniem dla żołnierzy batalionu był udział w wyprawach na Antarktydę. W latach 1976-1977 Instytut Ekologii Polskiej Akademii Nauk przy wszechstronnej współpracy resortów, zorganizował wyprawę, której celem było założenie stacji badawczej nad Zatoką Admiralty na jednej z wysp tuż przed Kręgiem Polarnym. Do akcji tej zostali również wytypowani oficerowie i podoficerowie z dziwnowskiego batalionu, a ich zadaniem było przede wszystkim przetransportowanie na ląd sprzętu i materiałów budowlanych.
Życie batalionu to przede wszystkim ciągłe doskonalenie, unowocześnianie uzbrojenia i sprzętu, przygotowywanie pododdziałów do zadań wsparcia inżynieryjnego na współczesnym polu walki. Batalion otrzymał między innymi medal „Za zasługi dla Marynarki Wojennej” i odznakę honorową „Gryf Pomorski”, w 1998 roku uzyskał miano „Przodującego Oddziału Brzegowego Marynarki Wojennej”, a dwa lata później, miano „Przodującego Oddziału Brzegowego 8.FOW.
fot. Marynarka Wojenna
12 komentarzy
Jacek Dorywalski (włoszczowa) mówi:
maj 14, 2023
o godzinie 7:21
Były marynarz jw 50-18 z sentymentem wracam do służby w DZiwnowie choć podczas niej zginał mój dowódca POR sp MARIAN JERMACZ I BOSMANMAT WŁODARA ( nie pamętam imienia) ja rezerwa wiosna 88-90 (ostatni rocznik dwuletni) . Pozdrawiam byłych kolegów oraz modle się za duszę M Jermacza i bosmanmata Włodary
Andrzej mówi:
kwi 25, 2023
o godzinie 13:19
Piękny jubileusz jak na polskie jednostki wojskowe. Batalion jest znany , lubiany , podziwiany i szanowany w WP i na wybzeżu . Oby dalej sie rozwijał, a doświadczenia z najnowszych konfliktów pokazuje wzrastające , a często decydujące znaczenie saperów.
Emeryt mówi:
kwi 23, 2023
o godzinie 12:56
Wszystkiego najlepszego z okazji waszego święta i dużo żołnierskiego szczęścia życzy wszystkim saperom emeryt z opelotki!!!
Anonim mówi:
kwi 23, 2023
o godzinie 8:34
Wszystkiego najlepszego chłopaki, jeszcze niedawno miałem zaszczyt służyć z wami.
Emeryt mówi:
kwi 22, 2023
o godzinie 21:02
Chwała saperom. Pozdrowionka dla całej JW od styczniowego emeryta.
Anonim mówi:
kwi 22, 2023
o godzinie 16:55
Pan porucznik ma kwita od dermatologa na brodę? ;)
Anonim mówi:
kwi 23, 2023
o godzinie 7:59
A nawet jak nie ma to co ci do tego?
Anonim mówi:
kwi 23, 2023
o godzinie 10:47
Właśnie hooj ci do tego czy ma czy nie. Jeżeli chodzi to chyba ma …
Emeryt mówi:
kwi 23, 2023
o godzinie 12:49
A ty nie masz bliższej rodziny? Komu jak komu ,ale Panu porucznikowi do twarzy z tą brodą!!!
Piotr mówi:
kwi 25, 2023
o godzinie 13:09
teraz już można i zarost i dłuższe włosy
Kapcie mówi:
kwi 22, 2023
o godzinie 14:40
Ooo laczek jest saperem.
grzegorz mówi:
kwi 22, 2023
o godzinie 13:18
Jezu jaki przystojniak na miniaturce