Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna po restauracjach i lodziarniach wzięła pod lupę zachodniopomorskie pizzerie. Niestety, w co drugim obiekcie kontrole wykazały nieprawidłowości. Najpoważniejsze dotyczą braku dokumentacji sanitarnej, braku higieny i wykorzystywania przeterminowanych produktów spożywczych.

Pracownicy sanepidu przeprowadzali kontrole w pizzeriach w połowie lipca. Trwały one tydzień i objęły 138 lokali w całym regionie. W ponad połowie pizzerii (dokładnie 72 obiektach) wykryto nieprawidłowości. W sumie nałożono 48 mandatów na łączną kwotę 14 150 złotych.

Pracownicy Inspekcji Sanitarnej podczas kontroli sprawdzali, czy przedsiębiorcy przestrzegają zasad dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej, to w jaki sposób magazynowane są produkty spożywcze oraz czy przestrzegane są terminy przydatności do spożycia i daty minimalnej trwałości – mówi Małgorzata Kapłan, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiolgicznej w Szczecnie. – Wśród stwierdzonych uchybień było między innymi wykorzystywanie przeterminowanych produktów spożywczych, przechowywanie produktów spożywczych na podłodze, mrożenie artykułów spożywczych we własnym zakresie, zły stan torby do przewożenia pizzy, zapajęczone okna czy ogólny brak higieny – wylicza.

W wielu przypadkach występował również brak dokumentacji do celów sanitarno-epidemiologicznych osób, które mają kontakt z żywnością. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz kodeksu wykroczeń za niewłaściwy bieżący stan sanitarno-higieniczny grozi mandat do 500 zł.