– Czekam na wydanie warunków zabudowy, mając je, składamy dokumenty do Powiatu o pozwolenie na budowę. Może być tak, że w wakacje zaczniemy kopać już fundamenty – mówi w rozmowie z naszą redakcją Ks. Dziekan Proboszcz Dariusz Żarkowski. Chodzi o nowy kościół św. Ojca Pio, który ma powstać na osiedlu w Kamieniu Pomorskim.

Kościół będzie w kształcie krzyża greckiego, przy zastosowaniu architektury współczesnej. Obiekt ma mieć 35 metrów wysokości. – Sięgamy trochę do neogotyku, może nawet trochę wcześniej, bo kościoły tego typy były wcześniej budowane. Czekam na wydanie warunków zabudowy w gminie. Mając te dokumenty składamy wszystko do Powiatu o pozwolenie na budowę – mówi proboszcz Dariusz Żarkowski.

Przed rozpoczęciem budowy, Parafia będzie potrzebowała jeszcze badania geologiczne gruntu, do których będą dostosowane metody usadowienia fundamentu. – Rozmawiałem z Panią konserwator oraz Panem Burmistrzem, aby w budowie kościoła wykorzystać symbolicznie kilka głazów ze zniszczonego kościoła św. Idziego. Chcielibyśmy, aby zostały one osadzone w okolicach rogów budynku. Będzie to symboliczne przeniesienie. Może być tak, że w wakacje zaczniemy kopać już fundamenty. Największym problemem są jednak pieniądze. Będę starał się prowadzić jednocześnie remonty katedry oraz budowę. Najważniejsze będą fundamenty, przy ich wylaniu planujemy większą uroczystość. Przez pierwsze dwa lata może powstaną mury, jednak cały proces szacuje na 5 lat – dodaje ksiądz dziekan.

Kamień węgielny pod kościół św. Ojca Pio został poświęcony w 2016 roku przez Papieża Franciszka, podczas Światowych Dni Młodzieży.