Zakaz niedzielnego handlu do korekty? Rząd prowadzi analizy dotyczące tego, czy wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele miało sens. Dokonujemy właśnie przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na mniejsze sklepy, większe sklepy, rodzinne – ale przede wszystkim dla ludzi – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z ustawą 10 stycznia 2018, w ubiegłym roku handel dozwolony był – co do zasady – w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W tym roku w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Jak zauważa dziennikarz redakcji ekonomicznej RMF FM Krzysztof Berenda, jest bardzo możliwe, że w efekcie analiz rząd zacznie wycofywać się częściowo z ograniczenia niedzielnego handlu. Mógłby na przykład wrócić model zeszłoroczny, czyli dwie niedziele w miesiącu będą z zakazem, a dwie z dozwolonym handlem. Wszystko zależy od wyników rządowej analizy, a możliwość korekty sygnalizowała również w poniedziałkowej Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jeśli takie analizy byłyby jednoznaczne, to wówczas pewnie jest możliwa korekta ustawowa – stwierdziła. Rządowe analizowanie zakazu handlu ma zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

źródło:
RMF24