Przez całe lato Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków zaprasza na cykl imprez edukacyjno-sportowych pod nazwą „Wolin – Wyspa Smaków, zalew świeżych ryb”.  Za nami już półmetek całego cyklu.

Dbając o to,  aby każde z naszych spotkań pozostawiło jak najwięcej wiedzy na temat spożywania ryb, przygotowaliśmy panel dyskusyjny z dietetykiem i pokazy kulinarne. Dietetyk wspierający akcję, upewnia nas w przekonaniu jak pozytywny wpływ ma spożywanie ryb. Jak się okazuje potrawy z węgorza pomagają w zachowaniu dobrze wyglądającej i zdrowej skóry. Okoń dostarcza nam witaminę D, czyli coś co daje nam latem słońce możemy mieć przez cały rok zajadając się tą rybką. Spożywając rybę minimum 2-3 razy w tygodniu możemy przeciwdziałać alergią. To w dzisiejszych czasach nieoceniona wartość.

Podczas spotkań organizowanych przez Wolińskie Stowarzyszenia Rybaków dbamy tez o dostarczanie odpowiednich wartości naszym organizmom. Szef kuchni podczas darmowej degustacji, serwuje rozmaite potrawy rybne, a w przerwach zdradza nam sposoby ich przygotowania. Wyczarowuje aromatyczne kompozycje, które każdy może odtworzyć w kuchni domowej. Pamiętajcie że ryby można przygotować w bardzo prosty sposób, zachowując ich dobroczynne wartości, minerały, witaminy, białka i kwas omega3. Sięgajmy po nie jak najczęściej, spożywajmy różnorodne gatunki zarówno słodkowodne jak i morskie. Bogactwo obecnych w nich składników sprawia, że jedzenie ryb wpływa  korzystnie na cały organizm człowieka:

Serce i układ krążenia – kwasy tłuszczowe zawarte w rybach, chronią przed powstawaniem blaszki miażdżycowej, zmniejszają krzepliwość krwi, pobudzają wytwarzanie tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie.

Mózg i układ nerwowy – kwasy omega3 zapobiegają starzeniu się mózgu. Na umysł wpływa również zawarty w rybach jod, którego niedobór może wpływać na opóźnienie umysłowe u dzieci, a także na problemy z koncentracją. O samopoczucie zadba zawarta w rybach witamina D, której niedobór, jak ostatnio dowodzą naukowcy, jest związany z wyższym ryzykiem depresji. Przeciwdepresyjnie działa też zawarty w rybach magnez.

Wzrok – regularne jedzenie ryb zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

Stawy i kości – kwasy omega3 działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, chroniąc obciążone stawy. Witamina D pobudza wchłanianie wapnia (którego źródłem są zwłaszcza rybie ości), dzięki któremu nie musimy bać się złamań.

Prostata – badania naukowców dowodzą, że kwasy omega3 skutecznie pomagają przeciwdziałać rakowi prostaty. Anty rakowo działa również zawarty w rybach selen. 

Osoby, które jedzą dużo ryb i owoców morza, rzadziej zapadają na choroby krążenia, miażdżycę, alergie i nowotwory. Mają też mocniejsze kości, zęby, gładszą skórę i podobno dłużej żyją. Warto pamiętać, że ryba jest produktem zdrowym, pożywnym, łatwym i szybkim w przyrządzeniu, dzięki czemu świetnie współgra z aktywnym i zdrowym trybem życia. Zaliczana jest do najmniej przetworzonych składników żywieniowych. Przebywając najkrótszą drogę z natury prosto na talerz zachowuje swoje najlepsze właściwości. Mięso ryb przewyższa pod względem wartości odżywczych wołowinę, wieprzowinę i drób. Zalecenia zdrowego żywienia mówią o tym, aby ryby pojawiały się w naszej diecie co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli chcemy być zdrowi, powinniśmy koniecznie wprowadzić ryby do naszego menu. Kwasy Omega3, których ryby są doskonałym źródłem, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, budowę błon komórkowych, funkcjonowanie układów: krążenia, nerwowego i odpornościowego, obniżają ryzyko nowotworów, działają przeciwzapalnie oraz sprzyjają zwiększeniu produkcji hormonu szczęścia – serotoniny. Dietetycy są zgodnie, że najlepiej jeść ryby świeże, dostarczane przez lokalnych rybaków. Dorsz, Łosoś, Śledź bałtycki, Szprot a także Leszcz, Sandacz, Okoń, Płoć, Węgorz i Szczupak – w nich wartości jest bez liku. Niech zagoszczą na naszych stołach w codzienny jadłospisie.

Zapraszamy na kolejne spotkania, na których oprócz wspaniałej zabawy, zdobędziecie cenną wiedze i porady. Dowiecie się gdzie nabywać ryby oraz jak je w łatwy sposób przyrządzić. Ponadto zwiedzicie łodzie rybaków, którzy chętnie zdradzą Wam tajniki swojej pracy. „Wolin – Wyspa Smaków, zalew świeżych ryb” zawita do Wolina. Jesteśmy dla Was w dniach 4-5 sierpnia. Codziennie starujemy o godzinie 11. Zapraszamy!

Informacje na temat programu, relacje i porady znajdziecie Państwo na stronie:  www.wolinwyspasmakow.pl