Czyli pierwsza w Polsce morska farma wiatrowa, która pozwoli zasilić w energię elektryczną ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Jednocześnie w Świnoujściu rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie terminala instalacyjnego morskich turbin wiatrowych.
– Tylko realne działania zapewnią Polakom bezpieczeństwo energetyczne, dlatego ani na moment nie zatrzymujemy się w rozpoczętych projektach. Pomorze Zachodnie stało się hubem energetycznym i jesteśmy na najlepszej drodze, by być liderem w zakresie produkcji komponentów do energetyki odnawialnej – mówi Wojewoda Zbigniew Bogucki.
Realizacja projektu BalticPower przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na początku października br. Orlen i Northland Power zawarły umowy kredytowe na finansowanie Baltic Power. Porozumienie zawarte z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych było jednym z kluczowych elementów procesu przygotowania inwestycji.
Dostawę 76 elektrowni wiatrowych dla Baltic Power zrealizuje Vestas. Farma będzie budowana w odległości 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Elektrownie o jednostkowej mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 236 metrów będą jednymi z największych na świecie elektrowni wiatrowych.
Terminal w Świnoujściu umożliwi wstępny montaż turbin i masztów do wysokości 100 m i udźwigu 1000 ton, które trafią do morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Będzie mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW. Docelowo wydajność instalacyjna terminala w Świnoujściu wyniesie ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Pracować tu będzie 100 osób.
2 komentarzy
Anonim mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 19:50
Brawo PIS
Anonim mówi:
paź 12, 2023
o godzinie 19:27
A dlaczego nie w Jarszewie?Wszyscy na nie czekamy juz tyle lat