Od dziś (10.09) wchodzą w kolejny etap, prace związane z ekspozycją konstrukcji wraku XIX – wiecznego żaglowca, który w grudniu 2016 roku został wydobyty z Morza Bałtyckiego w okolicach Międzywodzia. Akcja wydobycia bezprecedensowa na skalę światową zakończyła się sukcesem dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób wspierających od początku ten niezwykły projekt.

Była to akcja ratunkowa, ponieważ wrak żaglowca mógł ulec całkowitemu zniszczeniu w wyniku zimowych sztormów, głownie zbliżającego się Orkanu Barbara. Czasu było niezmiernie mało, na akcję wydobycia i dokumentacji zabytku było tylko dwa dni. Jak już wiadomo wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Wydobycie i dokumentacja zabytku był to jedynie początek długich zmagań z wydobytą jednostką. Po wydobyciu przystąpiono do jego konserwacji, jak również ponownej jego inwentaryzacji , a wreszcie ostatnim etapem, przed którym teraz stoimy, a mianowicie jego ekspozycją na kamieńskiej marinie. Do tego były potrzebne odpowiednie zgody Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Morskiego, Wojewody Zachodniopomorskiego. Takie zgody zostały ostatecznie uzyskane. Oczywiście należało zabezpieczyć środki finansowe m.in. z Urzędu Marszałkowskiego, gdzie nasz projekt uzyskał najwyższą ilość punktów.

Wrak XIX – wiecznego żaglowca zostanie posadowiony na betonowym fundamencie. W centralnej części wylewki zostanie ustawiona stępka, pod którą umieszczone zostaną prostopadle do stępki 30 centymetrowe rury, oddzielające wrak od betonowego podłoża. Na stępce ułożone zostaną pozostałe elementy wraku, czyli denniki, wręgi i na nich posadowiona zostanie nadstępka. Konstrukcja wraku miejscami będzie wznosić się do 3 metrów. Wrak będzie można obchodzić dookoła, po specjalnie na ten cel przygotowanym bruku.

Dodatkową atrakcją będzie podświetlenie zabytku, jak również tablice informacyjne na temat jego wydobycia. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna niezwykła atrakcja dla Kamienia Pomorskiego. Była to pierwsza tego typu akcja ratunkowa podjęcia z wraku z morza, gdzie musieliśmy zaangażować maksymalne siły, do tego walczyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, głównie zimnem, przenikliwym wiatrem, krótkim dniem. Mam nadzieję, że praca wielu osób nie pójdzie na marne i projekt zostanie zakończony sukcesem.

Podstawę pod wrak wykona firma: Krzysztof Kapczyński – Zakład Budowlany Expres – Bud Konserwacja Obiektów Zabytkowych, a złożenie i ekspozycję wraku XIX – wiecznego żaglowca Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie „Wolin-Jomsborg- Wineta”.

Grzegorz Kurka