Od wtorku rodzice mogą zapisywać swoje dzieci na szczepienia. Podpowiadamy, jak to zrobić. Dowiedz się które dzieci otrzymają trzy dawki szczepionki. Podczas czwartej fali pandemii koronawirusa do szpitali trafia więcej dzieci niż czasie minionych wzrostów zakażeń, a szkoły i przedszkola zaczęły być ogniskami koronawirusa. Sprawdź, jak zaszczepić dziecko przeciw COVID-19.

Ponad 2,5 miliona dzieci w wieku od 5 do 11 lat od czwartku będzie mogło otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19. Zapisy na szczepienia ruszają od wtorku. Szczepienia przeciw koronawirusowi dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się w Polsce w czwartek, 16 grudnia i będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

Przed szczepieniem należy wypełnić za dziecko kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. To on będzie dla lekarza podstawą decyzji o zezwoleniu na szczepienie danego dnia (w przypadku dzieci szczepienie nie może odbyć się bez tzw. pełnej kwalifikacji medycznej, sama ankieta nie wystarczy – „O kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat decyduje każdorazowo lekarz” – podaje Ministerstwo Zdrowia). Jeśli nie weźmiesz ze sobą kwestionariusza, otrzymasz dokument do wypełnienia w punkcie szczepień.

Rodzice dzieci powyżej 5. roku życia między 12 a 13 grudnia otrzymali automatyczne e-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jeśli jednak dziecko nie ma takiego skierowania może je wystawić lekarz w punkcie szczepień. Dzieci będzie można rejestrować na szczepienia od 14 grudnia. W jaki sposób zarejestrować dziecko na szczepienie?

  • Dzwoniąc na całodobową infolinię 989;
  • Kontaktując się z wybranym punktem szczepień – numery telefonów znajdziesz tutaj;
  • Korzystając ze strony pacjent.gov.pl – w tym przypadku zarejestrujesz dziecko tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego;
  • Wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333

Szczepienia dzieci między 5. a 11. rokiem życia – harmonogram:

  • Automatyczne skierowania – 12-13 grudnia;
  • Rejestracja dzieci i w wieku 5-11 lat – 14 grudnia;
  • Start szczepień dzieci – 16 grudnia.