Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprasza osoby pełniące funkcję organistów oraz osoby, które chcą kształcić się w tym kierunku, do udziału w III. edycji projektu „OrgaNowy Elementarz”. W ramach cyklu bezpłatnych szkoleń, prowadzonych m.in. w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, odbędą się zajęcia obejmujące szerokie spektrum wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania funkcji organisty i kantora.

Celem projektu „OrgaNowy Elementarz” jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej z terenów wiejskich i małych miast.

Po raz kolejny zapraszamy organistów oraz osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z liturgiczną muzyką organową, do udziału w projekcie „OrgaNowy Elementarz”. Jest on skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie ze względu na oddalenie od dużych ośrodków edukacyjnych, ale także kwestie finansowe, dostęp do profesjonalnej edukacji muzycznej jest utrudniony. W ramach naszego projektu staramy się zniwelować tę lukę. Zajęcia prowadzą wykładowcy – specjaliści w swoich dziedzinach, m.in. z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Kurii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Nad merytoryką projektu czuwa natomiast Bogdan Narloch, światowej sławy organista, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej na Wydziale Edukacji Muzycznej. Co istotne, udział w kursie jest bezpłatny dla uczestników, którzy pokrywają jedynie koszty dojazdu na zajęcia. – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Uczestnicy „OrgaNowego Elementarza” wezmą udział w cyklu 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń, realizowanych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k/Międzyzdrojów. Będą one obejmowały m.in. praktyczne podstawy gry organowej w zakresie liturgii i literatury organowej, teorii muzyki, emisji głosu, zakładania i prowadzenia zespołów wokalnych, dyrygentury, organoznawstwa i prawodawstwa muzyki kościelnej. Nieodłączną częścią każdego spotkania będą praktyczne zajęcia z zakresu gry na organach, prowadzone w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Wolinie, odrestaurowanych w 2015 roku m.in. dzięki wsparciu Fundacji EFRWP. Na zakończenie kursu każdy z jego uczestników otrzyma stosowny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności.  Nagrodą dla najlepszego słuchacza będzie natomiast możliwość otrzymania indeksu Akademii Sztuki w Szczecinie oraz dalsze kontynuowanie swojej edukacji muzycznej.

Rekrutacja do projektu trwa do 31 sierpnia 2019 roku

Projekt skierowany jest do organistów z parafii wiejskich i miejskich (do 15 tys. mieszkańców) w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz do osób, zainteresowanych pełnieniem funkcji organisty w przyszłości. Kurs rozpocznie się we wrześniu i potrwa do maja 2020 roku.

Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl

Projekt „OrgaNowy Elementarz” jest realizowany pod patronatem: Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, Biskupa Edwarda Dajczaka, Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz prof. Dariusza Dyczewskiego, Rektora Akademii Sztuki w Szczecinie. W dwóch pierwszych edycjach, realizowanych od 2017 do 2019 roku, wzięło udział 22 uczestników z woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno