Rok temu, nekropolie były zamknięte ze względu na pandemie. Teraz minister zdrowia Adam Niedzielski 15 października złożył obietnicę, że we Wszystkich Świętych cmentarze będą otwarte. Polityk zapewnił, że nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku. Mimo to w okolicy cmentarzy widoczny jest coraz większy ruch. Sprzedawcy nastawiają się na kulminację dziś oraz w niedzielę.

Przed bramami Cmentarza w Kamieniu Pomorskim rozstawili się już sprzedawcy kwiatów i zniczy. Male znicze można kupić małe za 3-6 zł, średnie za 8-12 zł i największe za 20-40 zł. Możliwe jest także zakupienie samych wkładów za 2-5 zł.

– Ludzie zdecydowanie częściej kupują te średnie znicze w granicach 8-10 zł. Klienci mają też stare znicze, więc tylko dokupują nowe wkłady – mówi jedna ze sprzedających.

Jeśli chodzi o kwiaty, to dominują przede wszystkim chryzantemy drobno i grubokwiatowe. Można je kupić za 20-25 zł za średniej wielkości doniczkę. Sprzedawcy przyznają, że kwiaty podrożały. Te, które teraz kosztują 25 zł, rok temu można było kupić za 20-22 zł.