Korkujące się Ostromice, zwężenie w okolicy Przybiernowa, zwężenie w Goleniowie i tradycyjnie węzeł Rząśnica to przeszkody, z którymi muszą borykać się dziś kierowcy jadący w stronę Szczecina. Rozpoczęły się bowiem pierwsze powroty znad morza. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpowiada, że możliwość ominięcia najbardziej zatłoczonej drogi w regionie w okresie wakacyjnym przez kierowców jadących z południa Polski umożliwia trasa prowadząca głównie drogą wojewódzką 106. Na tą trasę należy zjechać na węźle Myślibórz drogi S3 i przez DW119 (dawna DK3) dojechać do Pyrzyc, następnie przez Stargard do Nowogardu i dalej w kierunku Golczewa i pasa nadmorskiego. Na tej trasie możemy napotkać utrudnienia tylko w Stargardzie, gdzie budowane są 2 ronda.

Kierowcy jadący ze Szczecina mogą ominąć drogą S3 i przebudowywany odcinek A6 przez drogi lokalne prowadzące przez Dąbie, Załom, Pucice, Kliniska i Rurzycę do węzła Goleniów Południe, lub dalej drogą przez park przemysłowy do DW 111.

Funkcjonująca od wielu lat oznakowana trasa alternatywna przez Stepnicę umożliwiająca ominięcie północnego odcinka DK3 z pewnością będzie w tym roku dobrym wyborem. Jest to DW111 i w tym roku nie będzie tam remontów. Droga ta prowadzi od węzła Goleniów Zachód przez Stepnicę do Wolina.