Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego apeluje! Zaczął się okres grzewczy, czyli czas, w którym zespoły ratownictwa medycznego częściej udzielają pomocy osobom zatrutym tlenkiem węgla. Wczoraj taka sytuacja miała miejsce w Dolicach – czadem podtruły się cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

Prosimy – sprawdzajcie urządzenia i instalacje grzewcze w swoich domach, pilnujcie odpowiedniej wentylacji i montujcie w domach czujniki czadu – te urządzenia kosztują kilkadziesiąt złotych, a mogą uratować życie wasze i waszych bliskich.

Jakie są objawy zatrucia CO? Najpierw pojawia się zmęczenie, potem bóle i zawroty głowy. Do tego mogą dochodzić wymioty i bóle brzucha. W pewnym momencie dochodzi do utraty przytomności, a następnie do śmierci.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla. Przede wszystkim poszkodowanego należy przenieść w bezpieczne miejsce. Jeśli ewakuacja nie jest możliwa, należy szeroko otworzyć okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza.🌬 Pamiętajmy także o powiadomieniu ratowników medycznych, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.📱

Dlaczego tlenek węgla jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla (CO) to bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku silnie trujący gaz. Określany jest jako „cichy zabójca”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Tlenek węgla ma o wiele wyższe powinowactwo do hemoglobiny niż tlen, przez co blokuje ją i tlen nie może się z nią łączyć. Mimo, że człowiek oddycha, dusi się ponieważ organizm nie otrzymuje tlenu z krwi, bo go tam nie ma. Jego miejsce zajmuje tlenek węgla. Zatrucie CO powoduje wystąpienie ciężkich i często nieodwracalnych skutków niedotlenienia całego organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego.