Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach przy popularnych szlakach turystycznych powstaną wiaty rowerowe w wersji de luxe. Jedną nowoczesną konstrukcję zaplanowano przy samej plaży, drugą – w pobliżu muzeum V-3 w Wicku. Miejsca schronienia mają być gotowe do końca listopada br. Koszty ich budowy i zagospodarowania terenu to 780 tys. złotych.

W tym roku Województwo Zachodniopomorskie zaplanowało budowę pięciu wiat rowerowych przy trasie Blue Velo, prowadzącej znad morza na południe regionu. Właśnie rozpoczyna się realizacja dwóch najciekawszych i najdroższych projektów – w Lubiewie i Wicku, w gminie Międzyzdroje.

– Powstające tam wiaty będą nie tylko miejscami schronienia, odpoczynku, ale wyjątkowymi punktami widokowymi – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Wybraliśmy bardzo atrakcyjne lokalizacje. Naturalne walory przyrodnicze Pomorza Zachodniego uzupełniamy nowoczesną infrastrukturą, przyjazną środowisku i turystom.

Wiata w Lubiewie (działka nr 193/6 obręb 16 Międzyzdroje) powstanie na koronie wydm i połączona będzie z wejściem na plażę. Żeby wykonać taką konstrukcje, konieczne są dość kosztowne prace przygotowawcze, m.in. wykonanie palowania i wzmocnień, a później specjalnych pomostów i balustrad. Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie finansowe Gminy Międzyzdroje.

 Ta inwestycja będzie jedną z wizytówek Międzyzdrojów – komentuje burmistrz Mateusz Bobek. – Rozbudowywana sieć tras rowerowych to produkt turystyczny, z którego korzysta coraz więcej osób. A sezon trwa dłużejDzięki współpracy samorządu województwa z samorządem gminnym powstają kolejne piękne miejsca. Z wiaty na wydmach będzie zachwycający widok na Bałtyk, na Zatokę Pomorską. Wiata w Wicku również powstanie w ciekawym miejscu, z widokiem na część Zalewu Szczecińskiego.

Burmistrz Międzyzdrojów zwraca uwagę, że w rejonie nadmorskim Blue Velo łączy się z najpopularniejszą trasą rowerową w Polsce – Velo Baltica. Podkreśla również, że rozbudowa infrastruktury rowerowej przynosi korzyści lokalnym społecznościom.

 Trasy rowerowe przenoszą ciężar ruchu turystycznego na sołectwa, na czym mogą skorzystać działający tam przedsiębiorcy, sklepy, punkty gastronomiczne – wyjaśnia Mateusz Bobek. – W gminie Międzyzdroje są już Miejsca Przyjazne Rowerzystom zarejestrowane w systemie stworzonym przez urząd marszałkowski – dodaje burmistrz.

Przyjazne i wygodne dla rowerzystów będą też wiaty. Jak będą wyglądać? 5,35 m szerokość; 4,35 m długości; wysokość – prawie 4 metry. Powierzchnia zabudowy – ponad 23 m kw, powierzchnia użytkowa: 15,61 m kw. Zadaszenie kryte gontem z drewna modrzewiowego, w dwóch warstwach. Pod wiatą znajdzie się stół drewniany na konstrukcji stalowej, siedziska, stojaki na rowery z profili stalowych, tablice informacyjne.

Podróżujący na dwóch kółkach znajdą tam schronienie przed deszczem i wiatrem. Pod dachem będzie można wygodnie zjeść posiłek, odpocząć, przestudiować mapy, osuszyć ubrania. Wiaty powstające w gminie Międzyzdroje wyróżnią się także nowoczesną formą i funkcjonalnością.

Konstrukcja budowana w Lubiewie i związane z nią prace przygotowawcze oraz przy zagospodarowaniu terenu kosztować będą 460 tys. zł brutto. Przy wiacie w Wicku (działce nr 7/2 obręb 25 Wicko) również zaplanowano prace dodatkowe, m.in. wykonanie prawie 160 m kw. nawierzchni z ażurowej kostki betonowej. Łączne koszty prac: 320 tys. zł brutto. Termin zakończenia prac: 30 listopada.

To nie koniec dobrych wiadomości dla miłośników aktywnego wypoczynku i poznawania Pomorza Zachodniego z perspektywy roweru. W tym roku specjalne wiaty dla cyklistów powstaną również w gminie Wolin (nad brzegiem Zalewu i przy wiatraku) oraz w Czarnocinie (gmina Stepnica).

Przedsięwzięcie „Budowa pięciu miejsc odpoczynku rowerzystów w pięciu miejscach na trasie Blue Velo” jest realizowane w ramach projektu INT 174 pt. „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego – wspólna tożsamość pogranicza”.

Uczestnikami projektu są Województwo Zachodniopomorskie, Powiat Greifswald oraz Turismusverband Vorpommern – Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego.