Parlament Europejski przyjął nowe unijne regulacje, mające prowadzić do drastycznego ograniczenia liczby plastikowych opakowań. Zakazane zostaną m.in. foliowe opakowania na owoce i warzywa, jednorazowe kubki w restauracjach, plastikowe saszetki na keczup, hotelowe miniaturowe buteleczki na szampon i inne kosmetyki.

Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali przepisy, które mają rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów. Nowe regulacje — uzgodnione wstępnie z Radą — mają zmniejszyć ilość opakowań (o 5 proc. do 2030 roku, o 10 proc. do 2035 roku i o 15 proc. do 2040 roku). Państwa członkowskie, w tym Polska, będą musiały ograniczyć w szczególności odpady, które pochodzą z opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Producenci i importerzy będą zobowiązani zredukować do minimum wagę i objętość takich opakowań.

Od 1 stycznia 2030 r. niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych będą zakazane. Należą do nich opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, a także opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier). Zakaz obejmie też miniaturowe opakowania na przybory toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości).

W nowych regulacjach określono też cele w zakresie ponownego użycia opakowań do roku 2030. Dotyczą one napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, napojów spirytusowych), opakowań transportowych i sprzedażowych, a także opakowań zbiorczych. Państwa członkowskie mogą wprowadzić pięcioletnie odstępstwo od tych wymogów na ściśle określonych warunkach.

Końcowi dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli zaoferować konsumentom możliwość skorzystania z własnego pojemnika. Mają też czas do 2030 r., aby zacząć sprzedawać 10 proc. wszystkich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku.