Wciąż trwa rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej, który zamierza przyjąć w tym roku łącznie 75 funkcjonariuszy. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku bądź w jednostkach Straży Granicznej w Szczecinie, Świnoujściu, Rewalu, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej.
Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać, dzwoniąc pod nr 58/524-24-24. Dla usprawnienia rekrutacji powołano koordynatorów do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 721-961-599, z pozostałych województw pod numerem 797-337-256.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.
Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy SG i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni.
kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak
Rzecznik Prasowy
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
3 komentarzy
Armata mówi:
kwi 13, 2023
o godzinie 8:55
Myślę, że warto by zaznaczyć o stałym dodadku za brak lokalu i mundurówce,które to sa nie zmienne od lat mimo inflacji itp. warto również nadmienić o różnych grupach uposażenia na podobnych stanowiskach nie wspomnę o dodatku granicznym,że mimo stania na granicy w jej ochronie jedni go dostali a inni nie….brawo.
Witek mówi:
kwi 13, 2023
o godzinie 8:50
Tylko dopiszcie o różnych grupach uposażenia na podobnych stanowiskach o dodatku granicznym , który się należy z ustawy za ochronę granicy a nie każdy go otrzymał mimo bycia na niej. Nie wspomnę o dodatku mieszkaniowym czy mundurówce ,które to są niezmienne od lat….
Ostrzegam mówi:
kwi 12, 2023
o godzinie 6:59
Szkoda czasu na rekrutację. Zmarnuejsz kupę czasu i pieniędzy żeby na końcu odpaść z powodu jakiejś głupoty pokroju krzywej przegrody nosowej albo podwyższonego ciśnienia. Moja rada dla tych, którzy mają fach w ręku albo pokończone studia to idźcie do sektora prywatnego. Ja kręciłem się pół roku po całej Polsce i dostałem,,N” na komisji, pomimo że od początku już w kwestionariuszu informowałem o stanie zdrowia (chodzi o wspomniane wcześniej nadciśnienie). Tydzień po decyzji komisji znalazłem pracę w zakładzie produkcyjnym w dziale finansowym za pieniądze większe niż w sg po szkoleniu i multum benefitów. Reasumując, niech każdy sam zdecyduje ale moim zdaniem nie warto, chociaż przedsmak MSWiA i tak szybko was wyleczy z jakiejkolwiek chęci służby :p