Jest zgoda Rady Gminy Świerzno oraz Rady Powiatu na przeznaczenie 1,25 mln złotych (po 625 tys. zł) na przebudowę tzw. przejścia przez Świerzno. Inwestycja to pierwszy etap modernizacji nadmorskiej trasy Gostyń – Pobierowo. Ma ona szansę na uzyskanie 80% dofinansowania zewnętrznego. 

Szansa na przebudowę nadarzyła się głównie dzięki dodatkowemu naborowi wniosków jaki pod koniec marca ogłosił Wojewoda Zachodniopomorski. Do rozdziału jest 28 mln złotych. Nie otworzyło to jednak automatycznie drogi na uzyskanie dofinansowania dla Gostynia. Powiat Kamieński złoży stosowny wniosek na modernizację drogi, dzięki uporowi Wójta Krzysztofa Atrasa oraz wsparciu członka Zarządu Adama Celińskiego.

W programie uchwalonym przez Radę Ministrów poziom dofinansowania jest określony i mówi, że w gminach w których wysokość podatku na mieszkańca jest niższa niż średnia w kraju, to otrzymują on 80% dofinansowania. Prawdziwym wyznacznikiem ilości środków jakie będą potrzebne na tą inwestycje będzie przetarg – tłumaczy wójt Krzysztof Atras.

W trakcie czwartkowych sesji, najpierw w Powiecie a potem w Świerznie podjęto decyzję o przeznaczeniu 625 tys. złotych na inwestycję (łącznie 1,25 mln zł wkładu własnego). Po zabezpieczeniu środków, wszystko w rękach urzędników, którzy będą walczyć o dofinansowanie. Jeżeli wszystko zakończy się sukcesem, to jeszcze przed wyborami Gostyń doczeka się długo oczekiwanej inwestycji. Jej koszt to ponad 6,5 mln złotych.