Do końca czerwca Rada Miejska w Golczewie zajmie się tematem zmiany wysokości pensji Burmistrza Golczewa. To efekt podjętych kroków prawnych przez obecny rząd. Temat pojawił się w trakcie ostatniego posiedzenia komisji.

Każdy z Państwa wie, jaką ustawę podjął Sejm. Musimy uchwalić uposażenie dla Burmistrza. W tej kadencji, na początku Burmistrz dostał uposażenie 200 zł poniżej najwyższej granicy (5700 zł na 5900 zł). W tej chwili widełki są od 3400 do 4700 zł. Powiedziałem, że zaproponuje, teraz nie zamierzam się ani pastwić bo Burmistrza nie ma. Myślę, że przez 4 lata mieliśmy wiele uwag co do intensywności i jakości pracy urzędu. Widzimy że 90% zarządzania spada na barki zastępcy burmistrza Ferdynusa, krótko mówiąc tak uważam, żeby tym razem było 200 powyżej minimalnej czyli 3600 zł. To jest niewiążąca dyskusja, to moja propozycja. W trakcie tej kadencji temat wracał, przy amplitudach pracy Burmistrza – przekonywał przewodniczący Roman Dorniak.

Obecnie Andrzej Danieluk, otrzymywał 11 020 zł, z czego wynagrodzenie zasadnicze 5700 zł, a dodatki 5320 zł. Konieczność podjęcia uchwały to konsekwencja zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z kwietnia tego roku, że do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej pensje poselskie i senatorskie o 20 proc. Kaczyński zapowiedział jednocześnie wprowadzenie nowych „limitów obniżających” dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Tak też się stało.

Przepisy to przepisy, Burmistrz nie ma wiele do powiedzenia. Ja stracę poważną kwotę ze swojej pensji, będzie to niższa kwota niż ludzie, którzy mi podlegają – stwierdził zastępca burmistrza Lech Ferdynus.