Komisarz Wyborczy w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny w drodze postanowienia wygasi mandat radnego Antoniego R. – poinformował naszą redakcję Piotr Sokół, przewodniczący Rady Miejskiej w Dziwnowie. Wszystko w związku z prawomocnym wyrokiem jaki dziwnowski radny oraz sołtys Łukęcina otrzymał z tytułu nielegalnie posiadanej broni palnej. 

Sprawa miała swój początek w sierpniu 2015 roku. Wtedy to Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim znaleźli w miejscu zamieszkania radnego i sołtysa Łukęcina pistolet wraz z 18 nabojami. Antoni R. nie przyznał się do winy. Pod koniec stycznia Sąd wydał prawomocny wyrok w sprawie.

– Sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego. Wobec Antoniego R. orzeczono karę łączną 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 1 rok okresu próby, świadczenie pieniężne w wysokości 1000 zł, przepadek dowodów rzeczowych oraz obciążenie kosztami postępowania – informuje rzecznik Sądu Okręgowego Sędzia Michał Tomala.

Antoni R. straci mandat radnego. Jako osoba skazana nie będzie mógł także startować w nadchodzących wyborach samorządowych. Wszystko wskazuje na to, że Rada Miejska dokończy swoją pracę w 14-osobowym składzie, bowiem wyborów uzupełniających nie przeprowadza się, jeżeli ich data przypadałaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji.