Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie wydało niedawno pierwszy tom książki „Nad Dziwnę i Świnę”, zawierający wspomnienia i wywiady z pierwszymi polskimi osadnikami Ziemi Wolińskiej. Ich relacje, zapisane przed półwieczem na tzw. „taśmach Kaubego”, zostały przy tym opracowane naukowo przez interdyscyplinarny zespół redakcyjny. Oryginalna szata edytorska tej publikacji została doceniona przez Jury dwóch ogólnopolskich konkursów.

Opisywana ostatnio na łamach Kamienskiego.info książka wyróżnia się rzadko spotykaną formą. Stylizowana jest bowiem na pudełko szpulowej taśmy magnetofonowej – na takim właśnie nośniku nagrywał rozmowy i relacje pionierów A. Kaube, były dyrektor muzeum. Książka mieści się zatem w otwieranym etui, a jej okładkę zdobi tłoczona grafika, przedstawiająca szpulę z taśmą magnetofonową. Projekt okładki, opracowanie graficzne i skład wykonał Wojciech Mazur, stosując wiele nieszablonowych rozwiązań edytorskich (m.in. otwarty grzbiet książki z widocznym szyciem introligatorskim).

To właśnie za opracowanie edytorskie publikacja została wyróżniona w 18. edycji konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2025. Konkurs ten jest organizowany przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Historia i Kultura. W tym roku eksperckie Jury (pod przewodnictwem prof. dr hab. Elżbiety Zybert) oceniło 189 książek zgłoszonych przez 71 wydawców. Nagrody i wyróżnienia wręczono 16 maja 2025 roku w Audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas Międzynarodowych Targów Książki.

Z kolei w jubileuszowym 65. konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2024 wolińska publikacja otrzymała wyróżnienie w kategorii „Literatura popularnonaukowa i naukowa (humanistyka, matematyczno-przyrodnicze)”. Ów konkurs organizuje Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, a przyznawane w nim nagrody są współfinansowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. W tym roku wzięło w nim udział 139 firm wydawniczych, które nadesłały 263 tytuły opracowane przez polskich twórców formy książek (114 nominowanych pozycji można obejrzeć w katalogu konkursowym). Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 15 maja 2025 roku w sali im. Goethego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, również w ramach Międzynarodowych Targów Książki.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie bardzo dziękują Szanownym Jury obu konkursów za przyznane laury. Podziękowania należą się także Wojciechowi Mazurowi, za jego niebagatelny wkład jako współtwórcy książki – dzięki niemu została ona dostrzeżona i wyróżniona na stołecznych salonach. Zainteresowanych lekturą publikacji informujemy, że jest ona do nabycia w naszym muzeum. Na koniec warto dodać, że zespół redakcyjny przygotowuje do druku drugi tom książki „Nad Dziwnę i Świnę”. Mamy nadzieję, że ukaże się on już wkrótce.

dr Piotr Maliński
Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie
Fot. Justyna Stachowska-Mazur, Piotr Maliński