Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie. Masowo wysyłają fałszywe esemesy. Policjanci ostrzegają przed cyberprzestępcami. Oszuści wykorzystują zwiększony przed świętami ruch w sklepach internetowych i podszywają się pod firmy kurierskie. Wysyłają sms-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki.

Cyberprzestępcy ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej okazji, aby wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób – podaje portal nowiny24.pl Wysyłają sms-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki: „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność klikając w link…”.

Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska, w granicach 5 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Celem oszustów jest nakłonienie odbiorcy do kliknięcia w link prowadzący do fałszywego panelu płatności. Nieświadoma osoba wprowadza dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Osoba, która często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

„Oczekując na przesyłkę zawsze zachowaj ostrożność i rozsądek, czytaj uważnie otrzymanego sms-a i nigdy nie wchodź w linka przesłanego za pomocą wiadomości” – apelują policjanci. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uchronić nas przed utratą oszczędności.