– To jakiś cyrk – mówi nam jeden z radnych, oceniając sprawę przebudowy przepustu w Śniatowie (gm. Kamień Pomorski). Jeszcze dziewięć miesięcy temu była to niezbędna inwestycja. Później urzędnicy prowadzili walkę z wykonawcą, a za nieudolność głową miał zapłacić dyrektor ZDP Marcin Kwiatkowski. Dziś okazuje się, że przepustu nie ma sensu robić.

– Przepust został udrożniony, poprawiony i jest pilnowany na bieżąco. Tyle mogę powiedzieć na ten temat. Znam teren od 30 lat i mogę powiedzieć, że tam nigdy nie było tak ekstremalnych warunków jak teraz. Musimy się po prostu przymierzyć do zrobienia tej drogi. To kilkadziesiąt metrów, jest możliwe i w naszym zakresie. W tej chwili powinien on wytrzymać – stwierdził w trakcie ostatniej sesji starosta Józef Malec.

 

Piszą do nas, cała Polska do nas pisze żeby znaleźć miejsce w pieczy zastępczej. Mamy 10, 12 – letnich narkomanów.

W gminach są te problemy, prosiłbym o zwrócenie uwagi na pracę OPSów. Jeżeli asystent pracuje z rodziną 2 – 4 lata a ono później trafia do pieczy, to praca jest albo słabo wydajna albo są jakieś problemy

Powinno się zmienić 500+. Wynikałoby, że przez 500+ mniej osób powinno trafiać do pieczy, a nic się nie zmieniło. Dziś nastoletnie dzieci sprawiają większe problemy – Chochołowski.

Rodzina, która funkcjonowała i wychowała piątkę dzieci od 10 do 16 decyzją Sądu trafiają do nas – Chochołowski

 

Patologia niestety jest i musimy sobie zdawać sprawę, że my sobie nie poradzimy. PCPR ma czuwać w całości nad pracami OPS, ale ta praca u podstawy jest w gminach. Jeżeli asystent rodzinny nie będzie odpowiednio pracował z rodzinami to będą one trafiały do nas. Prośba do wszystkich radnych, aby w gminach mówić o tym problemie i potrzebie pozyskiwania rodzin do pieczy zastępczej. Jest tylko jedna droga, zainteresować rodziny pod względem finansowym. Obecnie są to za małe środki, gdyby były one większe, zainteresowanie byłoby o wiele większe. Pieniądze ze strony Państwa są niestety za niski