Tunel pod Świną ma być oddany do użytku już wiosną 2023 r. Co się obecnie dzieje na budowie? By odpowiedzieć na to pytanie, władze zachodniopomorskiego kurortu opublikowały właśnie filmik w sieci. Dzięki niemu można wirtualnie „przejść” przez cały tunel.

Na wyspie Wolin aktualnie trwają prace przy konstrukcji budynku Stacji Trafo TK2. W części rampowej wykonywana jest izolacja pod jezdnię, montaż konstrukcji pod elewację czy roboty wykończeniowe kap chodnikowych i barier energochłonnych. W komorze odbiorczej wykonywane są prace przy konstrukcji szachtu oraz klatki schodowej. Na poszczególnych odcinkach kontynuowane są także roboty drogowe.

Przy wyjściu ewakuacyjnym EE2 w tunelu zakończyło się zbrojenie i betonowanie płyty pod jezdnię. Konstrukcja wyjścia EE1 jest nadal uszczelniana. Montowana jest także infrastruktura tunelowa.

W komorze startowej na wyspie Uznam zakończyła się zasypka w zachodniej części pod płytę jezdną. Ściany szczelinowe są uszczelniane. Na rampie i w tunelu zakończył się proces hydrofobizacji ścian szczelinowych, dzięki któremu woda nie będzie wnikać w głąb struktury ścian. W budynku Biura Centrum Obsługi, stacji Trafo TK3 czy TK1 prace koncentrują się na wykończeniu wnętrz oraz montażu potrzebnych instalacji. Plac budowy jest porządkowany.

Na nagraniu widać, że zostało jeszcze trochę pracy do wykonania. Jednak główna konstrukcja tunelu jest już ukończona. Pierwotnie inwestycja miała być ukończona w trzecim kwartale br. Termin się jednak przesunął „ze względu na kłopoty wynikające z pandemii”, jak mówią władze Świnoujścia.