W nadchodzący piątek, 24 bm., odbędzie się kolejny koncert 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Będzie to przedostatnie festiwalowe spotkanie muzyką tego lata. Za kontuarem barokowych organów naszej katedry zasiądzie, świetnie znany wiernym słuchaczom, prof. Andrzej Chorosiński. Z transeptu usłyszymy zaś muzykę kameralną w wykonaniu Krakowskiego Kwintetu Dętego: w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet, Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot i Tadeusz Tomaszewski – róg.

Program koncertu jest następujący:
Georg Friedrich Händel (1685 – 1759)
opr. S. Karg-Elert
– Wariacje na temat The Harmonius Blacksmith
Theodor Grünberger (1756 – 1820)
– Msza organowa (fragm.)
Unter der Wandlung, Unter dem Offertorium
wyk. Andrzej Chorosiński

Alexander von Zemlinsky (1871 – 1942)
– Humoreska (Rondo)
Artur Malawski (1904 – 1957)
– Żywioły Tatr
Morskie Oko
wyk. Kwintet

Vincenzo Petrali (1830 – 1889)
– Allegro brillante z cyklu Versetti per il Gloria
Johann Christian Heinrich Rinck (1770 – 1846)
– Wariacje na temat Heil dir im Siegerkranz
wyk. Andrzej Chorosiński

Darius Milhaud (1892 – 1974)
– La cheminée du roi René op. 20
Cortège, Aubade, Jongleurs, La Maousinglade, Joutes sur l’Arc, Chasse à Valabre, Madrigal nocturne
Malcolm Arnold (1921 – 2006)
– Three Shanties op. 4
Allegro con brio, Allegretto semplice, Allegro vivace
wyk. Kwintet

Wykonawcy:

Andrzej Chorosiński studia w warszawskiej Akademii Muzycznej ukończył z wyróżnieniem w 1972 r. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Płd., Japonii i Australii. Nagrał ponad dwadzieścia płyt. W 2003 r. Związek Producentów Audio-Video przyznał mu tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” nagraniu CD w bazylice w Licheniu. W latach 1987 – 1993 był prorektorem, a w latach 1993 – 1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest konsultantem i autorem projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i Japonii. W 2008 r. został doktorem honoris causa Keymung University w Korei Płd. Jest dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej.

Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 r. Tworzą go laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, absolwenci Akademii Muzycznych, którzy spotkali się, współpracując z krakowską orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis. Członkowie kwintetu zajmują się również działalnością pedagogiczną. W 2016 r. we współpracy z pianistką Beatą Bilińską nagrali płytę Quint(et)essence, na której znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: W.A. Mozart, F. Danzi, G. Ligeti, F. Poulenc. Zespół otrzymał za ten projekt nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyki 2017