Maj jak co roku w CWM Grodno k. Międzyzdrojów upłynie pod znakiem teatru, tańca, fotografii, muzyki i nie tylko! W dniach 9 i 10 maja odbędzie się festiwal „Wiosna Muz”, na który czekają miłośnicy kultury i sztuki z całej Polski. To kontynuacja „Wiosny Monodramu” – wydarzenia od wielu lat związanego z wyspą Wolin.

„Wiosna Muz” to nowa odsłona wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, znanego wcześniej pod nazwą Wiosna Monodramu – początkowo odbywającego się w Wolinie, a od 2016 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów w Wolińskim Parku Narodowym. Jego ideą jest zebranie na jednej scenie różnych stylów ekspresji artystycznej i najlepszych spektakli, których na co dzień trudno szukać w jednym miejscu. To także miejsce twórczych spotkań artystów tworzących na terenie Pomorza Zachodniego.

– Cieszymy się, że to wyjątkowe wydarzenie, odbywające się cyklicznie w CWM Grodno od 2016 roku, na stałe wpisało się w kalendarz interesujących inicjatyw artystycznych, nie tylko na Pomorzu Zachodnim. Wiosna Muz to festiwal interdyscyplinarny, gdzie staramy się, aby obok wartości kulturalnych, nie zapominać o edukacji i potrzebach mieszkańców obszarów wiejskich, którzy mogą być częścią występów prawdziwych gwiazd tańca, muzyki, plastyki czy poezji. Największym atutem festiwalu jest również dobór artystów oraz wielowymiarowość prezentowanych rodzajów sztuki, pozwalających uczestnikom na wybór tych, które najbardziej im odpowiadają – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje to wydarzenie.

Tegoroczna edycja festiwalu „Wiosna Muz” odbędzie się w dniach 9 – 10 maja

Organizatorzy przygotowali nie lada gratkę dla miłośników kultury. Podczas wydarzenia artyści Teatru Obrazu zabiorą uczestników wydarzenia w podróż do świata teatru, muzyki i sztuki. Ich performance artystyczny, który łączy malarstwo z przedstawieniem teatralnym oraz muzyką, w tym roku będzie inspirowany PRAGNIENIEM. Występom artystycznym będzie towarzyszył m.in. wernisaż fotografii Karoliny Nowaczyk – studentki fotografii na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Drugiego dnia „Wiosny Muz’ na scenie CWM Grodno wystąpi „JAZZ-BAND MŁYNARSKI – MASECKI”, czyli zespół grający przedwojenny polski jazz. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.  W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie.

Wstęp na wydarzenia „Wiosny Muz” każdego dnia będzie odbywał się wyłącznie na podstawie bezpłatnych wejściówek. Informacje o tym, gdzie można je odebrać oraz szczegółowy program festiwalu będą dostępne na stronie Centrum: www.centrum-gordno.pl oraz profilu CWM Grodno na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno