Dodatkowa suma pieniędzy przydaje się nie tylko w nagłych sytuacjach. Możemy zacząć oszczędzać z uwagi na nadchodzące wyjątkowe wydarzenie czy wymarzone wakacje, z powodu wzrastających cen lub nawet dla samej satysfakcji. Powody mogą być różne i zależne od indywidualnych oczekiwań. Zanim jednak zrealizujemy obrany cel oszczędnościowy, musimy zdecydować się na jakiś sposób zgromadzenia tej kwoty. Jaki wybierasz dla siebie?

Od czego zacząć?

Najprostsze sposoby to rozwiązanie dla osób, które mają problem z odłożeniem jakiejkolwiek kwoty pieniędzy. Świetnym pierwszym krokiem jest przeanalizowanie swoich comiesięcznych wydatków. Dowiemy się w ten sposób, na co wydajemy najwięcej i gdzie możemy sobie pozwolić na ograniczenie finansów. Warto pogrupować wydatki na kategorie i dopasować do nich oczekiwania względem uzbieranych oszczędności. Co ważne, trzeba wziąć pod uwagę własne chęci do zmiany nawyków, które zazwyczaj są głównym problemem stojącym na przeszkodzie do finansowej powściągliwości. Jedni mogą mieć problem z ograniczeniem wydatków związanych z kosmetykami, na które stale pojawiają się nowe promocje. Natomiast dla niektórych trudniej będzie zrezygnować z zamawiania jedzenia do domu. Umiejętne dobranie sposobu oszczędzania przyniesie nam lepsze efekty.

Domowe sposoby

Niemożliwe jest zrezygnowanie z wydatków takich jak płacenie rachunków, ubezpieczenia czy rat kredytowych, dlatego oszczędności musimy szukać gdzieś indziej. Dla wielu nie będzie stanowić to problemu – nawet domowe sposoby umożliwiają zgromadzenie znacznej sumy pod koniec miesiąca. Jeśli zbyt dużo wydajemy na jedzenie na mieście w przerwach od pracy czy szkoły, przygotujmy swoje posiłki w domu, które zabierzemy w wygodnym pudełku. Dotyczy to także częstych kaw branych na wynos. Zamiast kupowania kolejnej zgrzewki wody zainwestujmy w dzbanek z filtrem. Przyczynimy się dodatkowo do dobra środowiska. Pamiętajmy zawsze o wyłączaniu nieużywanych urządzeń elektrycznych i ograniczmy też wyjątkowo długie kąpiele, zastępując je szybkim prysznicem.

Plan to podstawa

Będziemy lepiej pilnować swoich wydatków, jeśli ściśle je zaplanujemy. Poza tym nauczmy się robić listę zakupów do sklepu i trzymajmy się jej. Coś, co jest na promocji, nie oznacza od razu, że tego potrzebujemy. Stworzenie listy ułatwi planowanie posiłków. Zastanówmy się, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na gotowanie w przyszłym tygodniu i weźmy pod uwagę, co mamy już w lodówce. Może warto w końcu wykorzystać zakupione produkty, które czekają na swoją kolej wystarczająco długo? Dzięki temu nie będziemy marnować jedzenia, na czym również zyskamy.

Drobne kroki na co dzień

Jeśli często korzystamy z karty, zdecydujmy się na włączenie opcji, która przy każdej transakcji będzie automatycznie przelewać określony procent z płatności na nasze konto oszczędnościowe. To prosty sposób na zgromadzenie sumy pieniędzy, którego nie musimy stale kontrolować. Unikajmy też brania częstych pożyczek, które nie są długoterminowym rozwiązaniem. Poza tym potrafią szybko uzależnić. Jednak w razie nagłej potrzeby, zanim zdecydujemy się na pierwszą chwilówkę reklamowaną w telewizji, którą zobaczymy, sprawdźmy najpierw ranking pożyczek. W ten sposób znajdziemy zapewne lepszą propozycję dla nas i zaoszczędzimy na dodatkowych opłatach związanych m.in. z oprocentowaniem.

Artykuł sponsorowany