Koalicja opozycyjna deklaruje realizację „nowoczesnych standardów” opieki okołoporodowej. „Jedną z pierwszych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości było zlikwidowanie dofinansowania programu in vitro” – przypomniał na platformie X lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał: „Zmienimy to już w najbliższą środę i przywrócimy szansę na szczęście tysiącom polskich rodzin!”

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że już na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpoczną się prace nad dofinansowaniem programu in vitro. W umowie koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy zapisano wsparcie dla par planujących rodzicielstwo, poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych, co ma być zapewnione przez państwo.

W ubiegłej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe.