58 dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wolin oraz 30 ze szkoły w Usedom wyjechały do Szczecina, aby poznać i uwiecznić na kartkach papieru naszą wspólną historię. W naszej wyprawie towarzyszyło nam także 12 dzieci z OREW Ostromice. 

Tajemnice miasta oraz  jego zabytki odkrywał przed nami znany przewodnik Pan Marek Leda. Pierwszy dzień to malowanie Czerwonego Ratusza oraz zabytkowej fontanny w jego sąsiedztwie. Następnie przeszliśmy na Łasztownię skąd rozciągał się piękny widok na miasto i Most Długi. Po krótkim wykładzie historycznym każdy wybrał sobie fragment który namalował. Kolejnymi zabytkami uwiecznionymi pastelami były Plac Sienny z zabytkowym ratuszem oraz Zamek Książąt Pomorskich. Na zamku Pan Marek Leda przekazał dzieciom kilka wartych uwagi faktów z jego dziejów, które miały znaczny wpływ na historię Polski i Niemiec. Po wykładzie dzieci zabrały się do pracy. Większość wybrała pięknie zdobiony zegar na głównym dziedzińcu zamku. To był ciężki ale pełen wrażeń dzień, po którym wieczorem zmęczeni wróciliśmy do hotelu, w którym z przyjemnością zażyliśmy kąpieli w hotelowym basenie. 

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od miejsca, które szczególnie łączy historię naszych narodów. To Cmentarz Centralny. Zachowało się tam kilkadziesiąt pięknych grobowców osób ważnych dla historii Pomorza, zarówno Polaków jak i Niemców. Jest to kopalnia wiedzy o Pomorzu. Wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego opowiadania Pana Marka Ledy i rozpoczęliśmy malowanie. Większość dzieci wybrało sobie kaplicę cmentarną, której kształt przypominał zamek z bajek Walta Disney’a.

Kolejny obiekt naszego zainteresowania to Filharmonia Szczecińska, nowoczesny obiekt wybudowany w miejscu starej przedwojennej filharmonii. Po jej uwiecznieniu przeszliśmy na Wały Chrobrego, ostatniego miejsca naszej wyprawy. Kolejny raz wysłuchaliśmy wykładu naszego przewodnika i usiedliśmy na schodach, aby przenieść na papier piękno przedwojennych budowli. 

Wszędzie gdzie malowaliśmy wzbudzaliśmy sympatię i zainteresowanie mieszkańców. Myślę że ten projekt był szczególnie ciekawy dla dzieci. Powstało kilkaset pięknych prac, które wystawimy w naszych szkołach. Na szczególną uwagę zasługują prace dzieci z OREW Ostromice, piękne i kolorowe. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie i pełne zapału zaangażowanie w realizację projektu.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy  INTERREG VA Meklemburgia – Pomorze Przednie / Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Piotr Karliński