Projekt ustawy o przełożeniu wyborów samorządowych jest już gotowy, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski, myślę, że stanie się to jeszcze w czerwcu – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

„Ustawa jest już gotowa, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski” – powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki pytany przez polskatimes.pl o pomysł przełożenia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku.

Marszałek podkreślił, że bardzo trudno byłoby jednocześnie zorganizować dwie kampanie wyborcze, nawet jeśli wybory odbywałyby się w odstępie kilku tygodni. Istotnym problemem byłoby też rozliczanie obu kampanii, zważywszy na fakt, że przepisy bardzo precyzyjnie opisują sposób  ich finansowania.

„Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć. Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli” – wyjaśnił wicemarszałek Sejmu, pytany o powody tego pomysłu.

Zdaniem Terleckiego ten pomysł nie powinien budzić kontrowersji wśród innych ugrupowań. „Kontrowersje wzbudza natomiast podejrzenie, że za tym pomysłem o rozdzieleniu wyborów, kryje się nasz plan zmiany ordynacji wyborczej. Uważam, że projekt przesunięcia wyborów samorządowych jest na tyle racjonalny, że opozycja powinna go poprzeć, bo przesunięcie tych wyborów jest także w interesie opozycji” – powiedział.

Dopytywany, czy PiS planuje zmiany w ordynacji odpowiedział, że „na razie takich przymiarek nie ma”. Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 roku w związku z tym, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).

źródło:
PAP