Choć dla niego będzie to osobiście nowe wyzwanie, to dla kozielickich parafian z pewnością przyszła niedziela (30.09) nie będzie należała do radosnych. Tegoroczna msza odpustowa, będzie ostatnią dla proboszcza Janusza Mieszkowskiego w Kozielicach, bowiem żegna się on parafią Chrystusa Króla. Swoją dalszą posługę kapłańską, będzie pełnił w Chojnie.

Jego sylwetki nie trzeba przybliżać mieszkańcom nie tylko gminy Golczewo. Przyjacielski choć stanowczy, pomocny człowiek, który wrósł w tamtejsze środowisko. Ks. Janusz Mieszkowski to przede wszystkim sprawny organizator. Dzięki swojemu zaangażowaniu przez lata zmieniał oblicze kościołów w Kozielicach, Niemicy czy Wysokiej Kamieńskiej.

Dzięki swojej dostępności i otwarciu się na media, nasza redakcja miała możliwość na bieżąco śledzić postępy prowadzonych przez niego, w zasadzie wszystkich prac. Pierwszy raz wystąpił przed naszym obiektywem we wrześniu 2012 roku, kiedy to przeprowadził skomplikowany proces renowacji wież kościelnych w kościołach w Niemicy i Kozielicach.

Z ogromną pasją walczył o każdy ze swoich obiektów sakralnych, pozyskując na ich renowację ponad milion złotych środków zewnętrznych. Dzięki jego zaangażowaniu, swoje oblicze zmienił m.in. kościół w Niemicy czy Kozielicach.

 

Cieszył się z każdej zdobytej złotówki, którą mógł przeznaczyć na remont – niezależnie od tego, czy był to pojedynczy witraż, montaż ogrzewanych ławek, czy poszycia dachowego całego kościoła.

 

Współpracował z wszystkimi, czego dowodem jest fakt, że po środki na renowacje zwracał się do Ministerstwa Kultury ale także do Województwa Zachodniopomorskiego.

W czerwcu 2014 roku nasza kamera była obecna w trakcie świętowania 20 – lecia jego posługi kapłańskiej. Na czele parafii Chrystusa Króla w Kozielicach stał 9 lat. Urodził się w Warszawie, 20 lat swojego życia spędził na Mazowszu, sześć lat to nauka w Seminarium szczecińskim, 24 lata pracy kapłańskiej w ośmiu parafiach i dziesięciu szkołach. Obecnie stara się o zdobycie tytułu naukowego. Kozielice były jego pierwszą parafią, w której pełnił funkcję proboszcza.