W tym roku dwie niedziele handlowe w miesiącu, jedna w miesiącu w 2019 r., a od 2020 r. zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele.

Ktoś, kto nie śledzi zmian w prawie, a w niedzielę 11 marca wybierze się na zakupy do hipermarketu, mocno się zdziwi. Sklep będzie zamknięty. To będzie pierwsza niedziela, którą obejmie ustawa ograniczająca niedzielny handel. We wtorek uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Zakaz wchodzi w życie 1 marca 2018 r.

– W czasach określanych jako słusznie minione w niedziele była taka audycja dla dzieci „Teleranek”. Tam była taka piosenka: „Niedziela z tatą, niedziela z mamą to najpiękniejszy w tygodniu dzień, gdy od dzień dobry aż po dobranoc cała rodzina razem jest” – przypomniał prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą.

Zgodnie z ustawą od 2020 r. bez ograniczeń sklepy będą mogły być otwarte tylko w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Poza tym w wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc zakupy zrobimy tylko do godz. 14.

Przez dwa lata będą obowiązywały przepisy przejściowe. W 2018 r. sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 r. – tylko w ostatnią w miesiącu. Uwaga! Jeśli w niedzielę handlową przypadnie święto, zakupów nie zrobimy.