„Nie ma w tej chwili dowodów, które potrafią stwierdzić, kto wystrzelił tę rakietę. USA stoją razem z nami na straży bezpieczeństwa, podtrzymują wszystkie zobowiązania sojusznicze” – powiedział Andrzej Duda. Na dzisiaj prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent w nocnym oświadczeniu dla mediów złożył wyrazy współczucia najbliższym dwóch obywateli, którzy – jak mówił – „zginęli w wyniku wybuchu, najprawdopodobniej rakiety, która spadła na nasze terytorium 6 km od polsko-ukraińskiej granicy”. Andrzej Duda poinformował, że jest po wielu konsultacjach międzynarodowych m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz prezydentem USA.

Prezydent Joe Biden jasno powiedział, że Stany Zjednoczone absolutnie dotrzymują sojuszy i są z nami. Wszystkie zapisy Traktatu Północnoatlantyckiego i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące i Stany Zjednoczone stoją razem z nami na straży bezpieczeństwa polskiego, tak jak i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył prezydent.

Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w tym momencie potrzebny jest nam przede wszystkim spokój. Chcę absolutnie wszystkich zapewnić, że działamy w sposób bardzo spokojny, bardzo rozważny. Nie są podejmowane żadne pochopne decyzje – podkreślił Duda.