Czwarta fala niosąca kilkanaście tys. zakażeń szerzy się w Wielkiej Brytanii. Jak mówi Premier Mateusz Morawiecki nie należy przespać momentu, w którym liczba dostępnych szczepionek jest wystarczająca dla całego społeczeństwa. – Szykujemy się na najgorszy scenariusz, ale możemy go uniknąć poprzez szczepienia – mówił Premier. 

W pomieszczeniach stosujmy maseczki, zachowujmy dystans i właściwą dezynfekcje. Przygotowujemy szkoły pod względem warunków sanitarno – epidemiologicznych, utrzymujemy odpowiednią ilość łóżek szpitalnych. Dziś mowa o mutacji delta, ale już za rogiem czai się mutacja lambda. To są ryzyka, których musimy uniknąć – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że społeczną odpowiedzialnością każdego Polaka jest uświadamianie, że możemy uniknąć zachorowań poprzez uczestnictwo w programie szczepień. – Zróbmy wszystko, aby uniknąć tego czarnego scenariusza, w którym zarażonych może być znowu kilkanaście tysięcy osób dziennie. Szykujemy się na to, ale postarajmy się, aby do tego nie dopuścić. Najlepszą drogą ku temu są szczepienia – apelował szef Rządu.

Te scenariusze mogą być różne

– Tak jak powiedział Pan Premier, obecnie znajdujemy się w komfortowej sytuacji epidemiologicznej, ale one mogą być bardzo różne. Kreśli się pewien obrazek przyszłości, wydaje się, że większość prognoz pokazuje, że na przełomie września, października czy listopada możemy mieć ponowny wzrost zakażeń i trzeba to traktować jako realny scenariusz. W zależności jaki scenariusz się pojawi, jak będzie wyglądało wyszczepienie w Polsce. Jeśli będzie ono wysokie to apogeum zakażeń będzie stosunkowo niskie i wyniesie 1000 – 2000 zakażeń. W najbardziej czarnym scenariuszu mamy mowę o 15 tys. zakażeń. Wszystko jest zależne od szczepień – zaznaczył Minister Zdrowia.