Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych związanych z Polskim Ładem. To oznacza, że do Sejmu wędruje projekt przeprowadzenia w Polsce podatkowej rewolucji. Zyskają na niej najgorzej uposażeni. Stracą natomiast lepiej zarabiający.

Projekt zakłada między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podwyższenie progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych. Rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Projekt zakłada też m.in. zwiększenie składki na służbę zdrowia. Rząd z jednej strony proponuje podniesienie składki zdrowotnej, a z drugiej – obniżenie podatków dla części społeczeństwa. W praktyce – jak wylicza rząd – zyska na tym 18 milionów Polaków, a ok. 90 proc. wszystkich Polaków płacących podatki albo zyska, albo ta zmiana będzie dla nich neutralna.

Rząd wprowadza zasadę, że każdy, kto zarabia w ramach umowy o pracę więcej niż 7 tysięcy złotych na rękę, ten straci od kilku do kilkuset złotych. Zyskają osoby zarabiające poniżej średniej krajowej.