Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowelizację ustawy o ruchu drogowym, by m.in. umożliwić siedemnastolatkom ubieganie się o prawo jazdy. Nowela wprowadza też okres próbny dla młodych kierowców. Chce też uniemożliwić kierowcom redukowanie punktów karnych za poważne wykroczenia w drodze szkolenia.
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów ukazał się projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Resort dodał w nim m.in. nową przesłankę zatrzymania prawa jazdy kierowcom. Ma być nią prowadzenie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
Projektowana nowelizacja zakłada także, że nie będzie można obniżyć wskutek szkolenia punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia, tj. najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ministerstwo przypomniało, że obecnie osoba wpisana do ewidencji kierujących pojazdami może raz na 6 miesięcy na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie powoduje zmniejszenie liczby punktów karnych. Szkolenia nie może odbyć jedynie kierowca, który dopiero uzyskał uprawnienia, tj. nie upłynął rok od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy.
Zgonie z proponowanymi przepisami, w okresie próbnym 17 – letniemu kierującemu pojazdem zabrania się spożywania alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, wykonywania przewozu osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego.
Nowela przesądza również o tym, że nieletni kierowca, będąc w okresie próbnym, może przewozić osoby, które nie ukończyły 18 lat, wyłącznie w towarzystwie dorosłego doświadczonego pasażera, co ma zapobiegać wypadkom związanym z powrotami młodych osób z imprez.
10 komentarzy
Anonim mówi:
lis 13, 2024
o godzinie 9:35
No smarkom prawko dać, dopiero będą ludzi zabijać będą jeździć nachlani ,naćpani będą zasówać jak odrzutowiec po ulicach . Tragedia
Marek mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 20:39
Wraki to były kiedyś.
Rozjeżdżone polonezy i jeszcze gorsze maluchy.
Szak wie jak naprawiane w warsztacie u szwagra gdzie sznurek i drut wiódł prym w częściach zamiennych.
A moje stłuczki były spowodowane przez doświadczonych 70letnich kierowców którzy myślą że wiek pozwala im na wszelakie pierwszeństwo umożliwiający im drogowa samowolkę.
Takie czasy że mlodziesz jest często o wiele bardziej odpowiedzialni od starych pierdzieli.
Anonim mówi:
lis 13, 2024
o godzinie 0:10
Kierowcy młodzi stażem są grupą podwyższonego ryzyka.W 2023 roku wskaźnik liczby wypadkowa 10000 populacji w wieku 18-24 lata wyniósł 11,37. Natomiast w grupie kierowców w wieku 60 plus – 3,65. Cały artykuł na stronie http://www.etransport. I co pan na to? Pozdrawiam przyszłego „starego pierdziela”. Chciałbym widzieć, jak jeździ pan w tym wieku wyła1cznie autobusami i rowerem.
Anonim mówi:
lis 13, 2024
o godzinie 8:54
Dodatkowo wypadki młodych są zazwyczaj poważne zaś wypadki „pierdzieli” to zazwyczaj niegroźne „stłuczki”. Szkoda, że nie ma na to statystyki. No ale pewnie są statystyki śmiertelnych i na pewno ludzie starsi nie są tam w czubie.
Anonim mówi:
lis 13, 2024
o godzinie 6:17
Kiedyś były wraki ale wolne, max 120- 140 km/h. Dzisiaj nie problem kupić za grosze wraka z 220 km/h. Wiem z jaką „ułańską fantazją” jeździłem mając 18, 20 czy 22 lata. I wiem jak jeździli koledzy dookoła. Na pewno nie bezpiecznie, a część z nich miała czasami ten jeden „końcowy”, a czasami i po kilka wypadków. Wszystkie związane zazwyczaj z przeszacowaną prędkością.
Anonim mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 16:27
👎👎👎👎👎👎
Anonim mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 11:36
Ja bym wręczał z aktem urodzenia
Anonim mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 10:09
Dajcie prawo jazdy każdemu kto skończy 15 lat. Bez egzaminu. Wystarczy bezpłatny wniosek.
Marek mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 10:06
Statystyki z innych krajów mówią że im osoba prędzej zdobędzie uprawnia, tym lepszym kierowca jest w późniejszym okresie.
Kiedyś w Polsce można było zdawac egzamin w wieku 16lat.
Anonim mówi:
lis 12, 2024
o godzinie 18:34
Zdawać egzamin można było i sam tak zrobiłem, jednak po odbiór trzeba było czekać chyba do 17 urodzin. Tylko, że wtedy ruch był 5- 10% tego co jest teraz, samochody miały ułamek dzisiejszej mocy. Dzisiaj kupić jakiegoś wraka za grosze z 200 KM to nie problem, wtedy to było w porywach do 75 koni, nie wspomnę o niebotycznym koszcie zakupu.