Aborcja traktowana jak zabójstwo, kara więzienia dla kobiety, lekarza i wszystkich pomagających w przerwaniu ciąży, wprowadzenie do kodeksu karnego definicji „dziecka poczętego”. W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy fundacji anti-choice Pro-Prawo do Życia. Nie trzeba było długo czekać na reakcję społeczną. No jednym z biur poselskich w Wolinie pojawił się plakat „Prawicowa cywilizacja śmierci”. Na ulicach Kamienia Pomorskiego, Dziwnowa oraz wiatach przystankowych szeregu miejscowości informacje mówiące o dostępie do antykoncepcji.

W środę wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad obywatelskim projektem ustawy zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji. Projekt m.in. wprowadza definicję dziecka poczętego, a przerwanie ciąży ma być traktowane jak zabójstwo. Przedstawiając uzasadnienie projektu, przedstawiciel wnioskodawców Mariusz Dzierżawski z Fundacji „Pro-prawo do Życia” powiedział, że „w ciągu ostatniego roku ponad 30 tys. polskich dzieci straciło życie w wyniku nielegalnej aborcji”.

Wnioskodawca podkreślał, że „zarodek, embrion, płód jest człowiekiem”. „Jeśli rodzice są ludźmi, to również dziecko w łonie matki jest człowiekiem” – powiedział. Mówił, że jest to oczywiste również z punktu widzenia prawa, o czym świadczą – jak wskazywał – wyroki Trybunału Konstytucyjnego z roku 2020 i 1997. Więcej słów podważających kompromis aborcyjny było więcej. W ich efekcie posłowie opuścili salę.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję społeczną, nie tylko tę w Warszawie. Najwidoczniej w reakcji na to wydarzenie, w naszym regionie pojawiły się informacje dotyczące dostępu do antykoncepcji awaryjnej.

Minionej nocy na ulicach Kamienia Pomorskiego, Dziwnowa, Dziwnówka, Międzywodzia i Wolina rozwieszono plakaty z numerami telefonów, adresami mailowymi i nazwami organizacji pomagających kobietom. Informacje te zostały również rozwieszone w ponad 30 wiatach przystankowych na trasie Kamień Pomorski – Wolin. Charakterystyczne plakaty pojawiły się także na drzwiach biura poselskiego Leszka Dobrzyńskiego (PiS) przy ul. Słowiańskiej w Wolinie.