Arkusze z polskiego i matematyki na próbnych maturach 2021 były bardzo proste, a mimo to młodzież nie poradziła sobie z wieloma zadaniami – oceniają nauczyciele ze szkół średnich. Poznaliśmy wyniki z Powiatu Kamieńskiego. Tu średnia zdawalność wyniosła 29,55%.

Próbne egzaminy maturalne odbyły się w dniach 3-16 marca. I choć udział w nich nie był obowiązkowy, to większość szkół zdecydowała się na ten krok. Testy przeprowadzono w oparciu o materiały przygotowane przez ekspertów z CKE.

Najlepiej z maturami poradzili sobie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu Pomorskim. Na 43 absolwentów, do matury próbnej przystąpiło 38 osób. Z tej grupy egzamin zdało 17 osób co dało 44,74% zdawalności. 

Według danych kolejny w rankingu był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie. Na 34 absolwentów tamtejszego Liceum i Technikum do egzaminu przystąpiło 21 osób. Egzamin zdało 5, co dało wynik 23,81%. 

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Benicach było 22 absolwentów. Ostatecznie do egzaminu zgłoszono 16 osób z czego na egzaminie pojawiło się 14. Matura zakończyła się pozytywnym wynikiem dla 3 absolwentów co dało wynik 21,43%

Dramatyczne wręcz wyniki napłynęły z kamieńskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Na 21 absolwentów do egzaminu zgłoszono 15. Spośród tej grupy egzamin próbny zdała jedna osoba. Daje to wynik zdawalności 6,66%. 

Tegoroczna matura ma się rozpocząć 4 maja. Zakres obowiązującego materiału ograniczono o ok. 20 procent. Nie będzie obowiązkowego egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego (maturzysta będzie mógł jednak przystąpić do tych egzaminów, jeśli wynik będzie mu potrzebny w rekrutacji na zagraniczne uczelnie). Zrezygnowano również z egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Aby zaliczyć maturę wystarczy zdać jedynie egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego.