Letni sezon w pełni. A co za tym idzie dynamicznie działają również firmy branży budowlanej. Szczególnie te, które nie mogą sobie pozwolić na pracę w miesiącach zimowych. By jeszcze szybciej i sprawniej wykonywać wszelkie prace ziemne, transportowe czy budowlane przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy ładowarek. Co potrafią tego typu urządzenia? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Ładowarki kołowe jako maszyny budowlane
Ładowarki teleskopowe inaczej określane jako ładowarki kołowe to zaawansowane urządzenia, które należą do kategorii podnośników teleskopowych. Ich głównym zadaniem jest transport różnego typu ładunków – od palet poprzez wielkogabarytowe czy niewymiarowe, długie elementy, aż po ziemie, gruz czy inne ładunki sypkie. Właśnie dlatego z pomocy ładowarek tak często i chętnie korzysta się na placach budowy, ponieważ są uniwersalne za sprawą montowanego na nich wymiennego osprzętu. Ponadto, z uwagi dużą moc i silnik typu Diesel, ładowarki idealnie sprawdzają się podczas intensywnej, wielogodzinnej pracy.
Budowa ładowarki
Maszyny takie jak ładowarki teleskopowe wyposażone są w 4 koła i napęd na 1 lub 2 osie (w zależności od modelu i rodzaju urządzenia). Posiadają podwozie a także platformę, na której znajduje się zabudowana kabina operatora oraz teleskopowe ramię, służące do unoszenia ładunków. Ładowarki teleskopowe wyposażone są również w wysuwane podpory, które w trakcie unoszenia ładunków są przytwierdzane do podłoża tak, aby zapewnić podnośnikom stabilizację i zabezpieczyć je przed upadkiem.
Szczegółowe kwestie dotyczące budowy ładowarek zależne są od ich rodzaju.
Typy ładowarek
Nie wszystkie ładowarki są takie same. Wynika to z ich różnych zastosowań i uwzględnionych przez producentów oczekiwań. W kategorii ładowarek wyróżnia się dwa główne ich typy, czyli: ładowarki teleskopowe czołowe oraz ładowarki obrotowe.
Charakterystyka ładowarki teleskopowej czołowej
W przypadku ładowarek teleskopowych czołowych platforma, na której umieszczona jest kabina oraz wysięgnik są na stałe przytwierdzone do podwozia. Kabina operatora wraz z fotelem umieszczone są na wprost do kierunku jazdy urządzenia, tak jak ma to miejsce w przypadku wózków widłowych czołowych, np. wózków terenowych.
Teleskopowe ramię ładowarki czołowej może być składane lub wysuwane.
Kilka słów o ładowarkach teleskopowych obrotowych
W przeciwieństwie do maszyn czołowych, ładowarki obrotowe posiadają ruchomą platformę, która może wykonać pełny obrót względem podwozia, na którym jest zamontowana. Dzięki temu ładowarka łatwiej dociera w trudno dostępne miejsca. Jej zaletą jest możliwość zmiany położenia transportowanych ładunków względem urządzenia całkowicie bez konieczności zmiany pozycji maszyny.
Ta wersja sprzętu również może występować zarówno w opcji z wysięgnikiem wysuwanym lub składanym/łamanym.
Inny podział ładowarek wskazuje na ładowarki jednonaczyniowe i teleskopowe, o czym więcej można dowiedzieć się z artykułu: “Ładowarka jednonaczyniowa a ładowarka teleskopowa – co je różni?”.
Ładowarka teleskopowa na placu budowy
Jak ładowarki teleskopowe radzą sobie na placach budowy? Co tak naprawdę potrafią tego typu maszyny? Bardzo dużo! Wykorzystuje się je najczęściej do prac związanych z:
- transportem materiałów budowlanych – cegieł, pustaków itd.,
- transportem długich elementów konstrukcyjnych – np. stalowych prętów itp.,
- unoszeniem materiałów budowlanych na wyższe piętra/dach budynków,
- unoszeniem pracowników (dzięki wymiennemu osprzętowi w postaci platformy) na duże wysokości, tak aby mogli bez problemu wykonać zadania w trudno dostępnych miejscach,
- przewożeniem sypkich ładunków – piasek, gruz, ziemia itd.,
- montażem elementów konstrukcyjnych hal oraz magazynów,
- budową mostów.
Duży udźwig oraz wysokość unoszenia sprawiają, że tego typu maszyny wykorzystuje się do najbardziej wymagających zleceń.
Wymienny osprzęt
W kontekście ładowarek teleskopowych często wspomina się o osprzęcie. Czym właściwie jest „osprzęt” i jakie elementy można zaliczyć do tej kategorii? Osprzęt do zespół wymiennych części– w zamian za widły lub też w zamian za całą karetkę wideł. Wymiana elementów ułatwia ładowarce (czy też innemu urządzeniu podnośnikowemu) sprawny i bezpieczny transport innych niż palety ładunków, a nawet transport pionowy pracowników.
Do najczęściej wykorzystywanych dla ładowarek teleskopowych elementów należą:
- platform robocze,
- łyżki i kontenery,
- żurawie oraz haki,
- wciągarki.
Przed zakupem dodatkowego osprzętu warto upewnić się, aby były to części dedykowane wózkom konkretnych marek, dopasowane do indywidualnego modelu pojazdu, tak aby nie było problemu z montażem poszczególnych elementów, a potem ich bezpiecznym funkcjonowaniem.
Ile wynosi cena ładowarki teleskopowej?
Z uwagi na poziom zaawansowania, a nawet same gabaryty, masa oraz nieporównywalne z innymi urządzeniami podnośnikowymi – parametry, koszt zakupu nowych ładowarek teleskopowych nie jest najniższy. Za nowoczesny sprzęt w ofercie lepszych producentów trzeba zapłacić około 60 000 do nawet 500 000 euro.
Oczywiście, nie każda (nawet nieźle) prosperująca firma może pozwolić sobie na takie wydatki. Dlatego też istnieje kilka innych atrakcyjnych alternatywnych rozwiązań, które przedstawimy. Jednymi z nich są:
- zakup używanej ładowarki
- lub wynajem maszyny.
Używana ładowarka teleskopowa
Wielu dealerów i składów wózków widłowych oferuje nie tylko nowe sprzęty, ale także używane wózki widłowe i ładowarki. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie dla firm, a dostęp do tego typu urządzeń jest dobry. Koszt używanej ładowarki (w zależności od stanu technicznego, modelu, ilości przepracowanych godzin) może być od 20% do nawet 50% niższy niż cena nowego urządzenia.
Wynajem ładowarki
Czy ładowarka teleskopowa na wynajem to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! W przypadku, jeśli przedsiębiorstwo nie korzysta z maszyny przez cały czas, a jedynie okresowo, wybór ładowarki z wypożyczalni to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.
W zależności od potrzeb można dopasować okres wynajmu do swoich oczekiwań, decydując się na wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy. Koszt jednego dnia wynajmu to zazwyczaj pomiędzy 100 a 200 zł w zależności od modelu oraz innych okoliczności.
Ładowarka teleskopowa – urządzenie jutra
XXI wiek to czas, by stawiać na funkcjonalność w połączeniu z uniwersalnością, maszyny wielofunkcyjne, które dzięki swojej budowie mogą pełnić różnorakie funkcje. Idealnie sprawdzają się w branży budowlanej, gdzie przy użyciu wymiennego osprzętu – szybko i łatwo można zmienić ich funkcje, nadając im jeszcze więcej możliwości. Zakup używanych sprzętów lub ich wynajem to opcja dla wielu firm, które nie mają wystarczającego budżetu na zakup nowego sprzętu. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jak i z samych ładowarek, które znacząco potrafią usprawnić prace budowlane.