Na całe szczęście były to tylko ćwiczenia, ale życie pokazuje, że nie można wykluczyć żadnego scenariusza! Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wspólnie z zespołem specjalistów do spraw przeciwpożarowych i BHP sieci Lidl przeprowadzili symulowane pożary w sklepach w Kamieniu Pomorskim oraz Międzyzdrojach. 

Założenia przewidywały pożar na zapleczu sklepu, zadymienie wewnątrz oraz ewakuację personelu sklepu wraz z klientami dokonującymi w tym czasie zakupy.

W Międzyzdrojach ćwiczenia rozpoczęły się punktualnie o godzinie 10:00 alarmem ewakuacyjnym z jednoczesnym powiadomieniem straży pożarnej. Do działań skierowano zastęp straży z Posterunku PSP w Międzyzdrojach, ochotników z Międzyzdrojów oraz Lubina. Strażacy mieli za zadanie ugasić palący się skład magazynowy, zabezpieczyć obiekt przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognia oraz sprawna ewakuacja pracowników oraz przebywających w sklepie około 60 klientów.

Scenariusz pożaru w Kamieniu Pomorskim był podobny. Tu wszystko rozpoczęło się w samo południe. Do działań skierowano strażaków z Kamienia Pomorskiego oraz Jarszewa. Scenariusz był podobny, przewidywał on ugaszenie pożaru, ewakuacja pracowników oraz około 50 klientów będących akurat w sklepie.

Podobnie jak w Międzyzdrojach po zakończeniu ćwiczeń strażacy zapoznali się z obiektem i zapleczem technologicznym.

źródło:
KP PSP Kamień Pomorski