Dzień przesilenia letniego czyli najkrótsza noc w roku, nazywany jest różnie, może to być Sobótka lub Noc Sobótkowa,  Palinocka lub Kupalnocka, jednak nazwa Noc Kupały jest najbliższa dawnym, słowiańskim obchodom celebrującym nadejście lata i bliskiego okresu żniw. To słowiańskie święto  obchodzone jest około 21-22 czerwca.  Noc Kupały to święto pogańskie a jej chrześcijańskim odpowiednikiem jest Noc Świętojańska. 

21 czerwca 2022 r. odbyło się powitanie lata w Wapnicy. Najpierw w świetlicy wiejskiej Wiklina uczestnicy wyplatali wianki śpiewając pieśni związane z tym świętem. Następnie w barwnym  korowodzie wszyscy przeszli ulicami Wapnicy na plażę, gdzie odbyła się druga część imprezy. Tam opowiadano o zwyczajach i symbolice Nocy Kupały i ich znaczeniu dla ludzi. Punktem kulminacyjnym święta było rzucanie wianków do wody oczywiście z odpowiednimi przyśpiewkami. 

Zwieńczeniem powitania lata było wspólne biesiadowanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek i niekończące się rozmowy. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Można było popływać motorówką i pojeździć quadami. 

Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Międzyzdrojów Pan Mateusz Bobek oraz kierownik referatu promocji, kultury i turystyki Pani Jadwiga Bober. 

Organizatorem imprezy było Koło Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy, zaś całość przedsięwzięcia sfinansowane zostało ze środków Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej ze Szczecina. W organizację włączyli się członkowie Osady Pieśni “Grodno”, Międzyzdrojskie Stowarzyszenie “Rodzina”, Sołtys Wapnicy. 

Organizatorzy dziękują za pomoc i wsparcie funkcjonariuszom Straży Miejskiej, którzy zapewnili uczestnikom bezpieczeństwo w trakcie marszu na plażę, naszym strażakom z OSP Lubin za przygotowanie stołów, ław i ogniska, ratownikom WOPR, którzy po całodziennej pracy na plaży w Międzyzdrojach zechcieli uatrakcyjnić powitanie lata pływaniem motorówką czy przejażdżki na quadach.

Cieszy nas tak liczne przybycie mieszkańców i mamy nadzieję, ze impreza na stałe wpisze się w kalendarium Wapnicy, a tymczasem polecamy artykuł: Noc Kupały albo sobótka – ciekawostki, wierzenia, obrzędy i zwyczaje słowian dostępny pod adresem: https://www.naszeszlaki.pl/archives/41398

Beata Klawa
Bogumiła Popko