W obecności byłych starostów, wicestarostów, radnych, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego oraz byłego ministra Artura Balazsa rozpoczęła się oficjalna część obchodów 20 – lecia istnienia Powiatu Kamieńskiego. Były gratulacje, wyróżnienia oraz okolicznościowe przemówienia. 

Reforma administracyjna z 1 stycznia 1999 roku powołała do życia Powiat Kamieński ze stolicą w Kamieniu Pomorskim. Z jego powstaniem wiązano duże nadzieje, na podniesienie rangi regionów a przede wszystkim usprawnienie zarządzania poprzez przekazanie część kompetencji.

Pierwsza siedziba starostwa znajdowała się w budynku Urzędu Skarbowego przy ulicy Mieszka I. Pierwsza Rada Powiatu liczyła 25 radnych, a pierwszym starostą został wybrany Stefan Oleszczuk. Podczas pierwszej kadencji, drugim starostą został wybrany Krzysztof Marciniak. W drugiej kadencji, starostą wybrano Anatola Kołoszuka, a w wyniku zmiany ustawy o samorządzie powiatowym liczba radnych zmniejszyła się do 17 osób (5 z Kamienia Pomorskiego, 4 z Wolina, 4 z gmin Świerzno – Golczewo oraz 4 z gmin Dziwnów – Międzyzdroje).

Druga kadencja z dzisiejszej perspektywy okazuje się najbardziej znacząca. To właśnie wtedy podjęto próbę zmniejszenia zadłużenia szpitali. Wydzierżawiono wtedy także budynki po szpitalach spółce EMC. Trzecia kadencja to wybór Pawła Czapkina na Starostę. To w tym okresie zrealizowano przebudowę drogi Unin – Wolin, Łukęcin – Strzeżewo, zmodernizowano warsztaty gastronomiczne czy wybudowano bazę hippiczną. Starostwo przeniosło się na ulicę Wolińską.

Starostą czwartek kadencji została Beata Kiryluk. To czas programu naprawczego i spłaty zadłużenia po zlikwidowanych szpitalach powiatowych. To okres przebudowy ulicy Wolińskiej czy Konopnickiej w Kamieniu Pomorskim we współpracy z gminą Kamień Pomorski. Starostą piątej oraz szóstej kadencji jest Józef Malec. Samorządowi udało się pozyskać w minionej kadencji około 50 mln złotych. To właśnie przed obecny starosta będzie musiał zmierzyć się z problemem dostępu do opieki medycznej, czy zmniejszonymi dochodami w związku z decyzjami obecnego rządu.

Po 20 latach mogę powiedzieć, że dobrze wykorzystaliśmy przyznane nam kompetencje, podjęliśmy wyzwania których efektem jest obecny obraz Powiatu w panoramie województwa zachodniopomorskiego oraz obecnej Polski. Czas jubileuszu, jest doskonałą okazją do podziękowania Mieszkańcom za zaufanie i życzliwość, których doświadczają przedstawiciele urzędu – podkreślał starosta Józef Malec.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć byłego Ministra Artura Balazsa. To właśnie dzięki jego działaniom, samorząd mógł zaistnieć na obecnej mapie powiatów.

– 20 lat temu to wcale nie było takie pewne, że w Kamieniu Pomorskim będzie Powiat. Stoczyliśmy o to bardzo ciężką wojnę i do końca nie było przesądzone, że ten Powiat tutaj będzie. Jak ten czas pokazuje, dziś mamy dużą satysfakcję, że to wtedy się powiodło. To dobry czas dla Mieszkańców. Bo Powiat dobrze się zapisał, jako instytucja służąca nam wszystkim. Gratuluje wszystkim starostom, za to że potrafili pracować z poszczególnymi gminami. Owocowało to wieloma inwestycjami, co mam nadzieję będzie kontynuowane – powiedział Artur Balazs.

– Nieważne jest to kto z jakiej opcji się wywodzi. Ważne, że razem potrafimy pracować dla dobra tego powiatu. Osobiście uważam Powiat Gryficki i Powiat Kamieński za swoją małą Ojczyznę. Obiecuję, że dalej będziemy widzieli Was w ten sposób – przekonywał radny Sejmiku Artur Łącki.

Oprócz samorządowców wyróżniono także pracowników, od 20 lat związanych z Powiatem. W trakcie uroczystego spotkania, uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego wczoraj (12.09) byłego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, śp. Henryka Grzybowskiego.